PolskaOd 1 listopada nowa lista leków refundowanych

Od 1 listopada nowa lista leków refundowanych

Lek stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego i medykamenty stosowane w terapii przeciwnowotworowej - to nowe pozycje, które znalazły się w projekcie listopadowej listy leków refundowanych. Dla 529 produktów spadły dopłaty pacjenta; dla 659 - wzrosły.

Od 1 listopada nowa lista leków refundowanych
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

22.10.2012 | aktual.: 22.10.2012 16:04

Do listy, której projekt został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, zostały dodane 53 nowe produkty (nowe kody EAN). Nowy jest lek zawierający substancję czynną degareliks stosowany w leczeniu zaawansowanego hormonozależnego raka gruczołu krokowego. Dopisano leki stosowane w terapii przeciwnowotworowej finansowane dotychczas tylko w ramach lecznictwa zamkniętego w zakresie chemioterapii, zawierające substancje czynne: busulfan, chlorambucil, melphalan oraz tioguanina.

Objęto refundacją nowy lek zawierający omalizumab (2 kody EAN), który będzie refundowany w ramach programu leczenia ciężkiej astmy alergicznej.

Na liście znalazły się także opatrunki dla pacjentów cierpiących na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa). Jedną z najważniejszych cech tych opatrunków jest specjalna warstwa mająca bezpośredni kontakt z raną i skórą ją otaczającą. Refundowane będą również dwie diety eliminacyjne stosowane w ciężkich postaciach alergii pokarmowych u dzieci.

Dla 529 produktów spadły dopłaty pacjenta - od 115,27 zł do 1 gr. Dla 659 produktów wzrosły dopłaty pacjenta - od 1 grosza do 250,48 zł. Dla trzech leków rozszerzono wskazania. Usunięto 11 produktów obecnych na poprzedniej liście.

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii objęto refundacją dwa nowe produkty lecznicze (nowy kod EAN) zawierające bicalutamid oraz folinian wapnia (w postaci doustnej) w chemioterapii.

Dodano pozarejestracyjne wskazania refundacyjne dla 79 produktów leczniczych stosowanych w pediatrii oraz transplantologii, a także reumatologii i dermatologii.

Zmianie uległ program leczenia stwardnienia rozsianego (SM) poprzez rozszerzenie możliwości zastosowania octanu glatiemranu w tzw. pierwszej linii leczenia jako alternatywę do dotychczas podawanych w tej linii interferonów oraz poprzez umożliwienie stosowania leku w populacji pacjentów od 12 do 18 roku życia.

Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Od stycznia 2012 r. leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)