PolskaOd 1 lipca odprawa zależna od stażu u ostatniego pracodawcy

Od 1 lipca odprawa zależna od stażu u ostatniego pracodawcy

Wysokość odprawy pieniężnej zwalnianego
pracownika (w zakładach zatrudniających powyżej 20 osób) zależeć
będzie od stażu pracy u danego pracodawcy, a nie jak dotychczas od
stażu pracy w ogóle - zakłada jeden z przepisów prawa pracy
obowiązujący od 1 lipca.

01.07.2003 | aktual.: 01.07.2003 17:48

Zmiany, które weszły w życie we wtorek, zakładają znowelizowane ustawy: o zwolnieniach z przyczyn dotyczących pracodawcy oraz związkach zawodowych.

I tak: jeśli pracownik u danego pracodawcy przepracował mniej niż dwa lata, należy mu się odprawa w wysokości jednej pensji; jeśli od dwóch do ośmiu lat - odprawa w wysokości dwóch pensji; jeżeli powyżej lat ośmiu - odprawa w wysokości trzech pensji.

Znowelizowane przepisy pozwalają zwalniać pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w zakładach pracy zatrudniających mniej niż 20 osób, bez wypłacania odprawy.

Nie dotyczy to jednak osób, którym do emerytury zostały dwa lata, lub przebywają na urlopie (macierzyńskim, wychowawczym, wypoczynkowym, szkoleniowym). Nie dotyczy to również sytuacji, w której zakład jest likwidowany.

Odprawa nie należy się też osobom, które mają prawo do emerytury lub renty, pracują w innej firmie na cały etat, w kilku firmach łącznie na pełny etat lub prowadzą co najmniej pięciohektarowe gospodarstwo rolne.

Pracodawca ma obowiązek - najpóźniej na 30 dni przed planowanym zwolnieniem grupowym - powiadomić o tym powiatowy urząd pracy i związki zawodowe, jeśli działają w zakładzie.

(W przypadku braku związków zawodowych w zakładzie, pracodawca zasięga opinii pracowników i ogłasza pisemnie regulamin zwolnień.)

Jeśli zaś pracodawca planuje zwolnić jednego pracownika, zobowiązany jest powiadomić tylko związki zawodowe.

Od 1 lipca 2003 roku rozpoczyna się również roczny okres przejściowy w sposobie zwalniania działaczy związków zakładowych. Od 1 lipca 2004 roku nie będą - tak jak dotychczas - chronione wszystkie osoby wchodzące w skład zarządu związku zawodowego danego zakładu pracy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)