PolskaOchojska: Polacy, oszczędzajcie wodę, pomóżcie Sudanowi!

Ochojska: Polacy, oszczędzajcie wodę, pomóżcie Sudanowi!

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska wezwała do oszczędzania wody i pomocy krajom, w których jej brakuje. 22 marca obchodzimy Dzień Wody, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Bierze w nim udział także Polska Akcja Humanitarna.

Ochojska: Polacy, oszczędzajcie wodę, pomóżcie Sudanowi!
Źródło zdjęć: © AFP

Janina Ochojska powiedziała w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że zasoby wody na Ziemi nie są nieograniczone. Tylko jeden procent wody nadaje się bowiem do picia. Szefowa PAH zaapelowała, by Polacy używali wody z rozsądkiem. Według danych statystycznych, Polak zużywa około 200-300 litrów wody dziennie, zaś na przykład w Mozambiku na jednego mieszkańca przypada 10 litrów wody.

Polska Akcja Humanitarna buduje studnie w krajach Trzeciego Świata, w tym w Sudanie. Zdaniem Janiny Ochojskiej, w Sudanie Południowym kobiety i dzieci pół dnia spędzają na przyniesieniu wody do domu. Często woda ta jest brudna i niezdatna do picia. Dlatego tak ważne są działania Akcji, skupiające się na budowaniu studni.

Sudan Południowy to dzisiaj jeden z najmniej rozwiniętych regionów świata. Jedynie 25-30% dzieci ma tu dostęp do edukacji, niecałe 40% ma dostęp do wody pitnej, a śmiertelność kobiet przy porodach jest najwyższa na świecie (ponad 2 tys. na sto tys. porodów).

Janina Ochojska przekonuje do wsparcia finansowego akcji, m.in. poprzez przeznaczenia na ten cel jednego procenta podatku.

Według wyliczeń różnych organizacji ekologicznych zakręcanie kranów przy myciu zębów w czteroosobowym gospodarstwie domowym to oszczędność 900 litrów wody miesięcznie. Jeżeli przecieka nam kran i woda kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę - rocznie tracimy prawie 12 tys. litrów wody, za co zapłacimy rachunek.

- Niektórzy mieszkańcy Ziemi pozbawieni są stałego dostępu do tego cennego surowca. Nie możemy być obojętni wobec ich problemów, bo mamy na nie realny wpływ - podkreślił Piotr Sasin, koordynator misji wodnej PAH w Sudanie. - Każdy z nas może poprawić warunki życia ludzi w odległych krajach, np. popierając organizowaną przez PAH akcję "Woda dla Sudanu" - zaznaczył.

PAH już od 2004 roku w ramach Kampanii Wodnej gromadzi fundusze na pomoc dla regionów świata dotkniętych brakiem dostępu do wody pitnej. Pozyskane w trakcie trwania kampanii fundusze przeznaczane są na budowę studni i ujęć wody.

Partnerem PAH jest jeden z producentów wody mineralnej, który specjalnie na potrzeby kampanii wyprodukował specjalną butelkę wody o pojemności 0,33l. Według PAH zakup takiej butelki da organizacji środki na dostarczenie mieszkańcom Sudanu 5 litrów czystej wody.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości. Każdego dnia umiera około 6 tys. dzieci z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej. Oznacza to, że co 15 sekund umiera jedno dziecko.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)