Trwa ładowanie...

OBWE wciąż bez dostępu do miejsca katastrofy boeinga

Eksperci Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) znowu nie zostali wpuszczeni przez separatystów prorosyjskich na miejsce katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 na wschodzie Ukrainy - oświadczył wicepremier Wołodymyr Hrojsman.

Share
OBWE wciąż bez dostępu do miejsca katastrofy boeinga
Źródło: AFP, fot: DOMINIQUE FAGET
d409v0d

Ukraina zapewnia, że zgodnie z deklaracją prezydenta Petra Poroszenki nie prowadzi działań wojennych w 20-kilometrowej strefie wokół miejsca, gdzie rozbił się samolot.

- Dziś rano grupa ekspertów międzynarodowych OBWE ponownie nie mogła dotrzeć do miejsca, w którym spadł samolot. Grupa została zatrzymana przez terrorystów, którzy wyjaśnili, że miejsce to jest niebezpieczne i zabronili jej jechać dalej. Eksperci znajdują się obecnie w mieście Debalcewe - powiedział Wołodymyr Hrojsman, cytowany na rządowej stronie internetowej.

Wicepremier ocenił, że bojownicy nie chcą, by obserwatorzy OBWE trafili w miejsce tragedii i robią wszystko, by nie dopuścić do śledztwa w sprawie jej przyczyn.

d409v0d

Eksperci z OBWE i grupa ekspertów z Holandii starają się dotrzeć w rejon upadku samolotu na ziemię od kilku dni.

W środę Hrojsman ogłosił, że Ukraina nie będzie odbijała tego miejsca z rąk separatystów siłą. Jeden z przywódców rebeliantów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Andriej Purgin ogłosił z kolei, że jego podwładni gotowi są pozwolić na zbadanie miejsca tragedii, jednak pod warunkiem, że wojska ukraińskie wstrzymają ataki.

Samolot malezyjskich linii lotniczych Boeing 777, zestrzelony najprawdopodobniej rakietą ziemia-powietrze, spadł 17 lipca w okolicach miasta Torez w obwodzie donieckim. W wyniku katastrofy zginęło 298 osób, wśród nich 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków i 28 Australijczyków. Do tej pory do Holandii przewieziono ponad 200 ciał. Szczątki pozostałych ofiar i ich rzeczy osobiste nadal leżą na polu w okolicach miasta Torez.

d409v0d

Podziel się opinią

Share
d409v0d
d409v0d
Więcej tematów