Trwa ładowanie...
dhm4heh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Obrońca praw człowieka skazany na 4 lata więzienia

Sąd w Pekinie skazał jednego z czołowych obrońców praw czlowieka w Chinach Xu Zhiyonga na 4 lata więzienia za organizowanie "zgromadzeń w celu zakłócania porządku publicznego".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budynek sądu w Pekinie, gdzie rozpoczął się proces Xu Zhiyonga
Budynek sądu w Pekinie, gdzie rozpoczął się proces Xu Zhiyonga (AFP, Fot: Goh Chai Hin)
dhm4heh

Wyrok ogłoszono w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa. Budynek sądu był otoczony przez setki policjantów, zarówno mundurowych jak i po cywilnemu, którzy nie dopuszczali w pobliże dziennikarzy.

Adwokat Xu Zhiyonga, Zhang Qingfang, powiedział, że proces spowodował "odarcie chińskiego systemu wymiaru sprawiedliwości z resztek godności". Wyrok określił jako "sprzeczny z prawem, nierozsądny i niesprawiedliwy". Dodał, że naradzi się ze swoim klientem czy wnieść apelację.

Xu, 40-letni adwokat i wykładowca uniwersytecki, był założycielem nieformalnej, luźno powiązanej organizacji pod nazwą Ruch Nowych Obywateli, który opowiada się za zmianą obecnego systemu poprzez pracę "od wewnątrz". Według aktywistów Ruchu w jego działaniach brały udział setki osób.

dhm4heh

Władze chińskie prowadziły od 10 miesięcy kampanię przeciwko tej organizacji. W ostatnim okresie aresztowano co najmniej 20 osób domagających się przejrzystości w życiu publicznym, a zwłaszcza ujawnienia przez osoby publiczne swych majątków.

W ramach tej kampanii zmuszono do milczenia lub aresztowano kilku znanych blogerów i działaczy na rzecz praw Tybetańczyków i muzułmańskich Ujgurów.

Proces Xu Zhiyonga był krytykowany przez rządy wielu państw zachodnich, które wyrażały zaniepokojenie coraz ostrzejszym kursem władz chińskich wobec przeciwników.

- To jest haniebny, ale niestety przewidywalny wyrok. Władze chińskie jeszcze raz przedłożyły rządy strachu nad rządami prawa - powiedziała Roseann Rife, dyrektor dalekowschodniego oddziału Amnesty International.

dhm4heh

Podziel się opinią

Share

dhm4heh

dhm4heh
Więcej tematów