PolskaObrazy Zdzisława Beksińskiego pojadą do Wiednia

Obrazy Zdzisława Beksińskiego pojadą do Wiednia

Pod koniec maja w Phantastenmuseum w Wiedniu zostanie otwarta wystawa malarstwa "Zdzisław Beksiński - mroki podświadomości" - poinformował w poniedziałek dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku (Podkarpackie) Wiesław Banach.

Obrazy Zdzisława Beksińskiego pojadą do Wiednia
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Kryński, Tomasz Prażmowski

- W Wiedniu przez miesiąc, od 25 maja do 22 czerwca, będzie prezentowane 21 obrazów Beksińskiego. Wybrane przez nas prace powstały w okresie fantastycznym i w ostatnich latach życia artysty - powiedział Banach. Sanockie muzeum, gdzie mieści się galeria artysty, jest spadkobiercą jego dorobku.

Dodał, że "marzeniem Beksińskiego była wystawa w Wiedniu lub Pradze". - Fascynował się twórcami przełomu XIX i XX wieku związanymi z tą częścią Europy, m.in. muzyką Gustava Mahlera, twórczością Franza Kafki - przypomniał Banach.

Zaplanowana na koniec maja ekspozycja jest drugą zagraniczną wystawą prac Beksińskiego po jego śmierci. W październiku 2010 r. w holu głównym gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli pokazano kilkadziesiąt obrazów obejmujących wszystkie etapy jego twórczości.

Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r. Po skończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do rodzinnego miasta. Od 1959 roku do początku lat 70. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

W 1977 roku zdecydował się opuścić Sanok. Nastąpiło to po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Artysta zamieszkał w Warszawie. W latach 70. i 80. stał się znany zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie.

Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Swój dorobek i majątek przekazał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku, gdzie w maju 2012 r. otwarto galerię jego prac. Sanockie zbiory liczą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)