Trwa ładowanie...
12-02-2009 12:40

Obraz znanego artysty nie znalazł nabywcy

Obraz brytyjskiego malarza Francisa
Bacona, wyceniony na 4-6 mln funtów, nie znalazł nabywcy
na londyńskiej aukcji dzieł sztuki powojennej i współczesnej domu
Christie's.

Obraz znanego artysty nie znalazł nabywcyŹródło: AFP
d3sn9qv
d3sn9qv

Cała aukcja przyniosła zaledwie 8,4 mln funtów, choć spodziewano się sprzedaży na sumę w przedziale 15,1-21,8 mln funtów. Rezultaty aukcji pokazują, jak gwałtownie na skutek kryzysu gospodarczego obniżyła się wartość sztuki powojennej i współczesnej, od dłuższego czasu windowanej w górę przez apetyty bogatych kolekcjonerów z Azji, Rosji i Bliskiego Wschodu.

Lutowa aukcja dzieł impresjonistów i sztuki powojennej w domu Christie's przyniosła względnie dobre rezultaty - 63,4 mln funtów, co eksperci, biorąc pod uwagę niepewność wywołaną kryzysem, uznali za bardzo dobry wynik. Natomiast lutowa aukcja dzieł sztuki współczesnej konkurencyjnego domu aukcyjnego Sotheby's przyniosła łącznie 17,9 mln funtów.

W zeszłym roku na aukcji dzieł sztuki powojennej i współczesnej domu Christie's tryptyk Bacona sprzedano za 26,3 mln funtów. Cała aukcja zamknęła się wówczas kwotą 72,9 mln funtów, co postawiło ją na drugim miejscu pod względem wysokości sprzedaży. Niesprzedany obraz Bacona z 1954 roku to jeden z siedmiu z serii ukazującej postać w błękicie. Uważa się, że artysta malował ją raczej z modela, a nie - jak miał to w zwyczaju - posługując się fotografią. Kto mu pozował - nie wiadomo.

"Postać w błękicie, VI" pojawiła się na aukcji po raz pierwszy, a wystawiła ją osoba, do której obraz należy od blisko 40 lat.

Na środowej aukcji w domu Christie's inna z jej atrakcji, "Małpy (drabina)" Jeffa Koonsa, została sprzedana za 1 385 250 funtów - nieco poniżej dolnej granicy ceny szacunkowej. Obraz amerykańskiego artysty ukazuje nadmuchiwane plastikowe małpy.

d3sn9qv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sn9qv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj