Obraz Beksińskiego atrakcją warszawskiej aukcji
Za 45 tys., czyli za cenę ponad dwukrotnie
wyższą od proponowanej (22 tys.) kupiono podczas aukcji w
Domu Aukcyjnym "Rempex" w Warszawie obraz "Krocząc" Zdzisława
Beksińskiego. Artysta został zamordowany w nocy z poniedziałku na
wtorek.
23.02.2005 21:05
Wystawiony na aukcję obraz Beksińskiego spowodował, że do Rempeksu przyszło więcej niż zazwyczaj kupujących oraz tłumy dziennikarzy. Dzieło kupione zostało przez anonimowego nabywcę. "Krocząc" to olej na tekturze, o wymiarach 95 na 92 cm. Na odwrocie sygnowany jest: "EX/ BEKSIŃSKI".
Najwyższą cenę podczas środowej licytacji - 265 tys. zł - osiągnął obraz Jacka Malczewskiego pt. "Przepowiednia Ezechiela - część środkowa". Dzieło Malczewskiego było najdrożej wycenionym obiektem licytacji, ale kupione zostało po cenie wywoławczej.
Bardzo dużym zainteresowaniem kupujących cieszyła się praca Adama Kazimierza Ciemniewskiego "Powrót z pola", nabyta za 42 tys. zł przy wywoławczej cenie 15 tys. O 23 tys. zł więcej, niż proponowano - 41 tys. (przy startowej cenie 18 tys.) kupiono "Pejzaż z cerkwią w tle" Konrada Krzyżanowskiego.
Chętnie kupowano akwarele Nikifora Krynickiego. Wszystkie cztery prace artysty - "Kościółek", "Portret damy w kapeluszu", "Miasto z kościołem i autobusem" oraz "Scena we wnętrzu z autoportretem" - zostały zlicytowane w cenie od 1500 zł do 3100 zł.
Muzeum w Wilanowie za 27 tys. złotych kupiło niemiecki srebrny dekoracyjny półmisek z pol. XVIII wieku.