Obrady polsko-szwedzkiego okrągłego stołu
Ministrowie spraw zagranicznych Szwecji Anna Lindh i Polski Włodzimierz Cimoszewicz (PAP/Andrzej Rybczyński)
W Warszawie rozpoczęło się spotkanie polsko-szwedzkiego okrągłego stołu. Rozmowy polityków dotyczą bezpieczeństwa europejskiego, współpracy z Rosją, Białorusią i Ukrainą, współdziałania państw regionu Morza Bałtyckiego, a także problemów wiążących się z obwodem kaliningradzkim.
27.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Po poszerzeniu Unii Europejskiej, obwód kaliningradzki jako część Rosji stanie się rodzajem wyspy na terytorium wspólnoty. Mówiąc o tej sytuacji minister spraw zagranicznych Szwecji Anna Lindh powiedziała, że Kaliningrad może zostać izolowany albo zintegrowany. Wiele zależy od rozmów z Rosją.
Władze Szwecji mają nadzieję, że dojdzie do integracji tego okręgu z Unią Europejską. My ze swej strony będziemy szukać ułatwień wizowych - zapewniła Anna Lindh. Dodała, że Unia Europejska przyjmie elastyczne stanowisko w rozmowach z rosyjskimi politykami w sprawie Kaliningradu i oczekuje podobnego podejścia ze strony Rosji.
Zarówno minister Anna Lindh, jak i szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz określili stosunki polsko-szwedzkie jako znakomite. Podczas konferencji prasowej w Warszawie podkreślono rolę Polski w kształtowaniu przyszłej polityki Unii Europejskiej wobec takich krajów jak Ukraina, Białoruś i Mołdawia. (aka)