Obowiązkowy pobór. Europejski kraj ogłosił przełomową decyzję

Chorwacja chce dołączyć do europejskiej dziesiątki państw, które powołują do służby w oddziałach wojska wszystkich dorosłych, zdolnych do tego mężczyzn. Plan obowiązkowej służby wojskowej narodził się w Zagrzebiu zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Teraz projekt się materializuje.

Od stycznia 2024 roku do Chorwacji powraca obowiązkowy pobór do wojska
Od stycznia 2024 roku do Chorwacji powraca obowiązkowy pobór do wojska
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Chorwacji

- Pierwsze kroki w kierunku rozpoczęcia realizacji powrotu obowiązkowej służby wojskowej zostaną podjęte już 1 stycznia 2025 roku - poinformował Ivan Anuszić, minister obrony Chorwacji. Jak podaje chorwacki portal sjeverni.info, to pierwsze oficjalne potwierdzenie, które podaje termin przywrócenia zawieszonych kilkanaście lat wcześniej przepisów.

- W 2008 roku zakończyliśmy obowiązkową służbę wojskową i od tego czasu do dzisiaj zniknęła cała infrastruktura i personel, który pracował z poborowymi. A my mamy potencjalnie co roku 18 tys. młodych mężczyzn, którzy chcieliby dołączyć - stwierdził minister, dodając, że nie jest to operacja mała i tania.

Decyzja władz ogłoszona została w trakcie obchodów 33. rocznicy powstania chorwackiej armii. Rozpoczęcie prac nad przywróceniem obowiązkowego przeszkolenia wojskowego dla obywateli Ivan Anuszić potwierdził w krótkiej rozmowie z telewizją państwową HRT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potężne eksplozje na Krymie. Moment ataku na rosyjskie łodzie

Kiedy w Chorwacji ruszy maszyna poborów, kraj dołączy do dziewięciu państw Unii Europejskiej, w których w szeregach armii pojawiają się zdolni do służby obywatele niezwiązani z wojskiem zawodowo. Obowiązkowe szkolenie istnieje dziś w dziewięciu krajach UE: na Cyprze, w Grecji, Austrii, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Szwecji i Danii.

Niektóre z krajów, między członkowie wspólnoty - Estonia, Finlandia, Austria, a także pozostające poza europejskim zjednoczeniem Norwegia i Szwajcaria to kraje, które nawet nie zniosły obowiązkowej służby wojskowej.

Chorwaci pójdą do wojska. Obywatele będą stawać przed komisjami wojskowymi od 1 stycznia 2025

W referendum w 2013 roku Szwajcarzy przeważającą większością głosów odrzucili zniesienie poboru do wojska. Służba wojskowa trwa 18 tygodni szkolenia podstawowego i 22 tygodnie dla oficerów.

Szwecja, która niedawno dołączyła do NATO, zrywając z długoterminową polityką neutralności, zawiesiła pobór do wojska w 2010 roku, ale przywróciła go siedem lat później, po aneksji Krymu przez Rosję. Do armii idzie każdego roku jedynie od 5 do 10 proc. najsprawniejszych fizycznie mężczyzn i kobiet.

Podobnie jest w Norwegii. Kraj wprowadził obowiązkową służbę wojskową dla kobiet w 2015 roku, stając się pierwszym krajem europejskim i pierwszym członkiem NATO, który to zrobił. Służba trwa 12 miesięcy i jest uznawana za wysoce prestiżową.

Łotwa przywróciła obowiązkowy pobór w 2023 roku, po jej zniesieniu w 2007. Służba jest obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat i trwa 11 miesięcy.

Austria nigdy nie zrezygnowała z takiej armii. Mężczyźni w wieku od 18 do 35 lat są powoływani na 6-miesięczną służbę wojskową lub cywilną (Zivildiensterklärung). W Grecji służą osoby w wieku 19-45 lat. Alternatywnie można odbyć też 15 miesięcy służby cywilnej.

Na niestabilnym obszarze Europy Południowo-Wschodniej żaden kraj nie ma obecnie obowiązkowej służby wojskowej, ale prezydent Serbii Aleksandar Vučić zapowiedział zmiany, co prawdopodobnie wpłynęło też na ruchy Chorwacji. Rozmowy toczą się w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Niemczech.

W Chorwacji, według tutejszych mediów, które o projekcie donosiły już od wielu miesięcy, szkolenie trwać ma co najmniej trzy miesiące, a poborowi mają otrzymywać wynagrodzenie ok 700 euro.

W Polsce ostatni pobór do wojska odbył się w 2008 roku. Dwa lata później władze zdecydowały o zawieszeniu zasadniczej służby wojskowej. Wydarzenie z nieprawdziwą informacją, jaka pojawiła się w PAP, potwierdziła, że przedstawiciele MON nie mają planów przywrócenia obowiązkowej służby.

Źródło: sjeverni.info

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (120)