OBOP: SLD - 21% poparcia, Samoobrona - 18%
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w
lipcu, frekwencja wyniosłaby
35% - wynika z sondażu OBOP. Najwięcej badanych - 21% - zadeklarowało gotowość głosowania na SLD; na drugiej
pozycji uplasowała się Samoobrona (18%).
Następne w kolejności są: Prawo i Sprawiedliwość (14%), Platforma Obywatelska (12%), Polskie Stronnictwo Ludowe (11%) i Liga Polskich Rodzin (8%).
Wyniki tuż poniżej pięcioprocentowego progu wyborczego uprawniającego do wejścia do Sejmu uzyskały: Unia Pracy, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (po 4%) i Unia Wolności (3%).
Największy elektorat zapasowy ma Prawo i Sprawiedliwość - gdyby aktualnie popierana przez wyborców partia nie startowała w wyborach, to 12% z nich zadeklarowało, że przerzuciłoby wtedy swoje poparcie właśnie na PiS.
Badani wskazywali jeszcze relatywnie często na PO, PSL (po 9%), LPR (8%), Samoobronę, SLD (po 7%) i UP (6%).
Partii rezerwowej nie miała niemal jedna trzecia wyborców - 21% nie potrafiło takiej wskazać, a 8 proc. oświadczyło, że nie poparliby żadnej innej poza aktualnie popieraną.
Największą niechęć osób deklarujących zamiar uczestnictwa w wyborach budzi SLD - 30% z nich zadeklarowało, że na pewno nie będą głosowali na tę partię. Na drugim miejscu pod względem niechęci znajdują się: Samoobrona i LPR (po 19%).
Sondaż zrealizowano w dniach 5-7 lipca na reprezentatywnej losowej 943-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18 roku życia.