OBOP przed eurowyborami: PO - 27%; Samoobrona - 16; LPR -13
Na tydzień przed wyborami do Parlamentu
Europejskiego liderem rankingu wyborczego pozostaje Platforma
Obywatelska z 27% poparciem, na drugim miejscu jest
Samoobrona (16%), a trzecie zajmuje Liga Polskich Rodzin (13%) - wynika z czerwcowego sondażu OBOP.
W czerwcu poparcie dla PO wyraziło 27% badanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach i mieli sprecyzowane preferencje. Oznacza to wzrost notowań Platformy o 2 punkty proc. w porównaniu z poprzednim sondażem z maja 2004 r.
Komu spadło, komu rośnie
Samoobronę poparło 16% badanych - o 1 punkt proc. mniej niż w majowym sondażu. Natomiast 13% wynik LPR oznacza wzrost poparcia dla tej partii o 6 punktów proc. w porównaniu z badaniem z poprzedniego miesiąca. Na czwartym miejscu w sondażu znalazło się PiS, na które zagłosowałoby w czerwcu 11% badanych, czyli o 4 punkty proc. mniej niż poprzednio.
Socjaldemokracja Polska mogłaby liczyć - według sondażu - na poparcie 6% ankietowanych - oznacza to spadek notować SdPl w porównaniu z majem o 3 punkty proc. Również 6% badanych zadeklarowało głosowanie na koalicję SLD-UP i jest to wzrost poparcia dla niej o 2 punkty proc. w stosunku do majowego sondażu.
Pozostałe komitety nie przekroczyłyby - według sondażu - progu wyborczego. Zamiar głosowania na PSL wyraziło 4% badanych (spadek o 2 punkt proc.). Po tyle samo zagłosowałoby na Polską Partię Pracy (wzrost o 3 punkty proc.) oraz na Unię Wolności (wzrost o 1 punkt proc.).
Liczby i procenty
W czerwcu 3% ankietowanych oddałoby swój głos na Konfederację Ruch Obrony Bezrobotnych, 2% na Unię Polityki Realnej, a po 1% na Inicjatywę dla Polski, Zielonych 2004, Polską Partię Narodową oraz na koalicję Krajowej Partii Emerytów i Rencistów i Partii Ludowo Demokratycznej.
OBOP szacuje, że frekwencja w wyborach do PE może się kształtować między jedną czwartą a jedną trzecią uprawnionych. W sondażu zdecydowanych na udział w wyborach było 29% badanych. 28% zadeklarowało, że raczej pójdzie na głosowanie.
Zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach 21% ankietowanych, a raczej tego nie zrobi 12%. Natomiast 10% respondentów nie podjęło jeszcze decyzji czy będą głosować, czy nie.
Jaka frekwencja?
Z dotychczasowych badań i doświadczeń OBOP w sondażach przedwyborczych wynika, że faktyczna frekwencja oscyluje wokół odsetka odpowiedzi "zdecydowanie tak", uzyskiwanych przed wyborami w pytaniach o zamiar wzięcia udziału w wyborach.
Sondaż przeprowadzono w dniach 3-6 czerwca 2004 r. na reprezentatywnej, losowej, ogólnopolskiej próbie 935 osób od 18. roku życia.