PolskaOBOP: dwie trzecie Polaków ufa państwowym bankom

OBOP: dwie trzecie Polaków ufa państwowym bankom

Dwie trzecie Polaków ufa bankom państwowym, a około jedna trzecia bankom prywatnym. Polacy nie ufają ZUS, funduszom emerytalnym i RPP - wynika z opublikowanych w piątek badań TNS OBOP.

19.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W porównaniu do zeszłego roku zaufanie do banków państwowych spadło. Rok temu ufało im trzy czwarte Polaków. Wzrosła natomiast nieufność do tych instytucji z 11 do 17%.

Niewiele zmieniło się natomiast nastawienie Polaków do banków prywatnych. Opinie na ich temat nadal są podzielone: ufa im 38% osób, nie ufa - 39%. W zeszłym roku zaufanie deklarowało 40%, a nieufność - 38%.

Jeszcze gorzej od banków prywatnych wypadły w tym badaniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundusze Emerytalne. ZUS nie ufa niemal co drugi Polak (49%), zaufaniem darzy go jedynie 38% badanych. W porównaniu z rokiem ubiegłym wskaźnik ufności obniżył się o 11 pkt (zaufanie zgłaszała teraz grupa osób o 4% mniejsza niż wówczas, a nieufność - o 7% większa).

Funduszom Emerytalnym ufa zaledwie co czwarty Polak, a nieufność deklaruje aż - 44% pytanych przez OBOP. W porównaniu z rokiem ubiegłym wskaźnik ufności netto do tych instytucji finansowych obniżył się o 27 punktów (wówczas pozytywne opinie wyrażało 36% osób, a negatywne - 29%).

W badaniu dobrze wypadł Narodowy Bank Polski, który podobnie jak banki państwowe cieszy się zaufaniem prawie dwóch trzecich badanych, nieufność deklaruje zaledwie 18%.

Polacy nie ufają natomiast Radzie Polityki Pieniężnej. Deklaracje zaufania złożył zaledwie co czwarty Polak, nie ufa jej natomiast 40% osób. OBOP badał zaufanie do Rady po raz pierwszy, trudno więc powiedzieć jaki wpływ na wynik miały przepychanki między rządem a Radą w sprawie obniżek stóp procentowych.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu. (aka)

zussondażzaufanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)