Oblężenie Malborka

Tegoroczna VI edycja historycznej imprezy plenerowej OBLĘŻENIE MALBORKA odbędzie się w dniach 22, 23 i 24 lipca.

Oblężenie Malborka
Źródło zdjęć: © WP.PL

22.07.2005 | aktual.: 22.07.2005 19:26

Obraz
© Nocna bitwa (fot. UM Malborka)

Oblężenie Malborka nawiązuje do faktów historycznych. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem król Jagiełło na czele wojsk polsko-litewskich ruszył pod Malbork, który okazał się twierdzą nie do zdobycia. Te wydarzenia świętujemy corocznie przez dwa dni razem z ok. 50 tyś. turystów, którzy przyjeżdżają do Malborka. Magia dawnej stolicy państwa krzyżackiego, wielkość zamku - zabytku klasy "0", wpisanego w grudniu 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego, robi wrażenie na wszystkich przybywających. My, ze swej strony, staramy się zamek ożywić, pokazać, jak mógł wyglądać w czasach swojej największej świetności. Zapraszamy turystów na pokazy rycerskie, turnieje bojowe, inscenizację oblężenia, jarmark rzemiosł średniowiecznych, koncerty muzyczne, zabawy plebejskie i dla dzieci.

Obraz
© Zaprasza Włodarz Grodu, Burmistrz Jan Tadeusz Wilk(fot. UM Malborka)

Zapraszamy na spotkanie, które przeniesie uczestników i widzów w czasy średniowiecza, na spotkanie z rycerzami, rzemieślnikami i kupcami. Uczestniczyć będziemy w próbie szturmu na Malborski Zamek. Zapoznamy się z uzbrojeniem i technikami walki XV-wiecznych rycerzy, podziwiać będziemy piękne konie i umiejętności dosiadających je jeźdźców. Obserwować będziemy turnieje strzeleckie - kuszniczy i łuczniczy.

Obraz
© Jarmark średniowieczny (fot. UM Malborka)

Odwiedzimy średniowieczny jarmark, na którym spotkamy kupców i rzemieślników różnych specjalności. Głód i pragnienie zaspokoimy w karczmach usytuowanych w różnych częściach przedzamcza. Oglądać będziemy występy wędrownych aktorów, słuchać gry i śpiewu kapel, które zjadą do Malborka. Stałą atrakcją będzie jak zwykle sam Zamek Malborski i wspaniałe eksponaty Muzeum Zamkowego.

„Lipiec 1410 roku. W malborskim zamku, największej twierdzy średniowiecznej Europy wszyscy z niecierpliwością oczekiwali wieści o losach wielkiej armii Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, która wyruszyła na spotkanie wojsk polsko-litewskich...”

Tak zaczyna się kolejny spektakl „Oblężenie Malborka”. Po raz szósty turyści i mieszkańcy Malborka będą mogli zapoznać się z historią polskiego średniowiecza w sposób lekki, łatwy i przyjemny. Bo właśnie edukacja poprzez zabawę i rozrywkę to główny cel jaki stawiają sobie organizatorzy nocnego spektaklu „Oblężenie Malborka”.

Obraz
© Konie Zakonu (fot. UM Malborka)

Jak co roku na murach malborskiej twierdzy pojawią się Krzyżacy, którzy pobici pod Grunwaldem będą próbowali obronić zamek. Jak co roku zwycięskie wojska króla Jagiełły będą próbowały ów zamek zdobyć. I jak co roku nie wiadomo, kto w tych zmaganiach zwycięży. W tym roku twórcy nocnego widowiska wracają do sprawdzonego w poprzednich latach scenariusza, lekko go modyfikując. Zostaną wprowadzone nowe postacie, pojawi się więcej dialogów.

Obraz
© Szarża konna (fot. UM Malborka)

Bardziej zauważalny będzie udział koni, pirotechniki, świateł oraz kaskaderów. Z przecieków z polskiego obozu wiemy, że Król Jagiełło namówiony przez Księcia Witolda zamierza po raz pierwszy użyć machin bojowych i w tajemnicy konstruuje wieżę oblężniczą.

By wyjść naprzeciw oczekiwaniom publiczności spektakl zostanie pokazany dwa razy. Po raz pierwszy w piątek, kiedy to próba generalna będzie otarta dla widzów oraz jak co roku w sobotni wieczór. Spektakl reżyseruje Jacek Spychała, w rolę Henryka von Plauena wcieli się autentyczny Niemiec, aktor Scholi Teatru Wiejskiego „Węgajty” Wolf Niklaus, w rolę króla Jagiełły Maciej Kaziński. Stronę Krzyżacką reprezentuje Unia Pruska pod dowództwem Arkadiusza Dzikowskiego a stroną Polską reprezentowaną przez Unie Janowiecką dowodzi Tomasz Szajewski.

Więcej informacji o Imprezie znajdziesz na stronie www.malbork.pl

*Program Piątek 22 lipca 2005 roku * - Jarmark rzemiosł średniowiecznych - Międzymurze Zachodnie 10:00-19:00
- Obóz Rycerski – Fosa południowa od godzin porannych
- Targ różności – tereny wokół kościoła Św. Jana 9:00 -19:00
- Zabawy plebejskie, ściana zachodnia wielkiego reflektarza 9:00-18:00
- Inscenizacja Oblężenia – próba generalna – Wały von Plauena 22:00
- Kino letnie pod chmurką - fosa południowa – 23:30

Sobota 23 lipca 2005 rok

- Przemarsz i rozpoczęcie imprezy - rozpoczęcie przed bramą główną 12:00
- Obóz Rycerski – Fosa południowa od godzin porannych
- Jarmark rzemiosł średniowiecznych - Międzymurze Zachodnie 10:00-19:00
- Targ różności – tereny wokół kościoła Św. Jana 10:00 -19:00
- Pokazy konne i piesze – Fosa południowa Zamku Wysokiego 13:30 - 18:30
- Muzyczny przemarsz po Zamku - grupa Flażoletowa - brama główna Muzeum godz. 15:00
- Zabawy plebejskie, ściana zachodnia wielkiego reflektarza 9:00-18:00
- Spotkanie z historią – wykłady w Karwanie – 14:00: 16:00: 17:00: 18:00
- Teatr uliczny, pokazy kuglarzy – plac na przedzamczu 14:00 - 19:00
- Inscenizacja Oblężenia -Nocna bitwa – Wały von Plauena 22:00
- Pokaz sztucznych ogni – bulwar nad Nogatem - 24:00

Niedziela 24 lipca 2005 rok

- Jarmark rzemiosł średniowiecznych - Międzymurze Zachodnie 10:00-18:00
- Targ różności – tereny wokół kościoła Św. Jana 9:00 -18:00
- Obóz Rycerski – Fosa południowa od godzin porannych
- Pokazy konne i piesze – Fosa południowa Zamku Wysokiego 12:00 – 17:00
- Zabawy plebejskie, ściana zachodnia wielkiego reflektarza 9:00-15:00
- Teatr uliczny, pokazy kuglarzy – plac na przedzamczu 14:00 - 17:00
- Spotkanie z Historią - wykłady w Karwanie - godz. 10:00; 11:00; 12:00; 15:00; 16:00;
- Koncerty Muzyki Folkowej – ściana zachodnia Wielkiego Refektarza (od strony Nogatu) godz. 15:00- 23:00 - występ Zespołu Carrantouhill i Zespołu Drolls Swarzędzka Grupa Flażoletowa

Zobacz galerę zdjeć miasta Malborka i z Imprezy historyczej

Patroni medialni:

Obraz
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)