Oblężenie Malborka 22‑24 lipca 2005 przeszło do historii

Pierwszym dniem imprezy był piątek 22 lipca. Już od godzin porannych dawał o sobie znać jarmark rzemniosł śreniowieczny, funkcjonujący na międzymurzu zachodnim. Na stylizowanych straganach wystawiali swoje dzieła rzemieślnicy z całej Polski reprezentujący różne zawody.

Oblężenie Malborka 22-24 lipca 2005 przeszło do historii
Źródło zdjęć: © WP.PL

Byli bursztynnicy, rzeźbiarze, malarze, piekarze, bartnicy, stolarze, garncarze, a także rusznikarze, łucznicy, skórnicy, drukarze etc. Każdy zwiedzający mógł ugasić swoje pragnienie w karczmach serwujących miód pitny. Jarmark trwał trzy dni. Obok jarmarku rzemiosł śreniowiecnzych działał targ różności, gdzie różni obwożni handlarze i kupcy sprzedawali swoje wyroby.

Jeszcze w pierwszy dzień, wieczorem, odbyła się próba generalna inscenizacji "Oblężenie Malborka", do której przez cały tydzień poprzedzający bitwę ćwiczyć rycerze, którzy ściągnęli tutaj z różnych miast Polski. Jeszce w piątek w nocy, po próbnej bitwie, odbyła się projekcie kina letniego filmu Stara Baśń.

Obraz
© (fot. UM Malbork)

Uroczyste rozpoczęcie imprezy nastąpiło w sobotę 23 lipca o godz. 12:00, na przedzamczu, przed główną bramą Muzeum Zamkowego, gdzie pod zamek przyciągnęły wojska. Tak jak historycznie w murach zamkowych skryły się wojska krzyżackie tak i teraz najpierw oczom widzów ukazały się uciekające wojska zakonu krzyżackiego, ranni, bez broni, którą porzucili po drodze, spieszyli, aby schronić się w grubych murach, wioząc na wozach zwłoki wielkiego mistrza Ulryka von Jungingen. Tuż za nimi podążają wojska polsko - litewskie, ścigające uciekinierów, z okrzykami chwały. Siły te spotkają się pod murami i zostali przywitani przez organizatorów.

W fosie południowej, przy kościele farnym pw. Św. Jana odbywały się rycerskie pokazy konne i piesze.
W tegorocznym pokazach konnych zobaczyliśmy ćwiczenia i wyszkolenie bojowe rycerzy krzyżackich w XIV i XV w. czyli zbieranie pierścieni, cięcie łóz, pokazy ujeżdżenia rumaków bojowych, pojedynki rycerzy konnych, krótką historię turniejów rycerskich, czyli trening rycerski – atakowanie saracena, ciecie w galopie główek kapusty, zbieranie pierścieni, pojedynki turniejowe na kopie i miecze rycerzy europejskich m.in.. "Zielonego Hrabiego" -Amadeusza Sabaudzkiego (XIV w.), musztry, szarżerunek i egzercunki chorągwi pancernej starosty malborskiego Imć Jakuba Weyhera udającej się właśnie na Dzikie Pola – XVII w.

Na koniec pokazów odbyła się parada wszystkich grup konnych i wspólna szarża kawaleryjska.

Na placu przed wejściem głównym zadomowił się teatr uliczny i przez cały dzień pokazy kuglarzy umilały dzień turystom.
Idąc w kierunku bulwaru nad Nogatem zatrzymywaliśmy się, przy ścianie zachodniej Wielkiego Refektarza, gdzie Chorągiew Ziemi Malborskiej, prowadziła zabawy plebejskie dla publiczności. Każdy mógł wziąć udział w szrankach i konkurach rycerskich, trzymanie miecza na czas, rzut do saracena, strzelanie z łuku, rzut włócznią. Zabawy cieszyły się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że to tu właśnie można było otrzymać prezenty podarowane przez sponsorów.

Obraz
© (fot. UM Malbork)

Inscenizacja bitwy – godz. 22:00 wały von Plauena.
Najważniejszym i najbardziej pracochłonnym i jednocześnie spektakularnym punktem programu była inscenizacja "Oblężenie Malborka" czyli wieczorna bitwa. Na miejsce wybrano wschodnią stronę Muzeum Zamkowego, na tzw. wałach von Plauena. Już od godz. 21 rycerze przygotowywali się do inscenizacji. Od godz. 22:00 przy blasku ognisk, płonących pochodni rozpoczęło się właściwe oblężenie...

Spektakl „Oblężenie Malborka” zrobiono z dużym rozmachem, zapałem i kunsztem. Jest to jedno z największych widowisk teatralnych w Polsce. Brało w nim udział kilkuset statystów, konie, strzelające repliki dział, została nawet specjalnie skonstruowana ruchoma wieża oblężnicza. Wspaniałą scenerię stworzyły ruiny Bramy Nowej i sam zamek. Doskonałe kreacje aktorskie przygotowali: Wolf Niklaus jako von Plauen, Maciej Kaziński (Jagiełło), Michał Kowalski (książe Witold) i Piotr Jankowski (von Tettingen). Ponadto rycerze: unia janowiecka dowodzona przez Tomasza Szajewskiego (strona polska) oraz unia pruska dowodzona przez Arkadiusza Dzikowskiego (strona krzyżacka).
Niesamowicie zabrzmiały średniowieczne pieśni wykonane a capella na koniec spektaklu. Nadzwyczajne umiejętności kaskaderskie Andrzeja Mrozińskiego z Grupy Ogrodzieniec widzowie mogli dostrzec podczas konnego pojedynku, który zakończył się upadkiem z konia w pełnej płytowej zbroi. Grupa konna "Hastarius" Damiana Dębskiego dodała blasku i wspaniale prezentowała się w strojach krzyżackich. Reżyserem tegorocznego spektaklu był Jacek Spychała z Gdańska, który reżyserował inscenizację po raz czwarty (2001, 2002, 2003, 2005). Tegoroczny spektakl "Oblężenie Malborka" – największy teatr plenerowy w Polsce, okrzyknięto najlepszą z wszystkich dotychczasowych inscenizacji.

Po bitwie wieczór zakończy tradycyjny już pokaz sztucznych ogni na bulwarze nad Nogatem.

Dla pasjonatów historią odbywał się tematyczne wykłady historyczne w Karawanie Muzeum Zamkowego. Każdy wykład miał inny temat a wykładowcami byli pracownicy naukowi Muzeum Zamkowego.

Wszystkie atrakcje trwały trzy dni, i choć początkowo w piątek padał deszcz, to już pod wieczór się wypogodziło i świetna aura dopisała w sobotę i niedzielę…

Obraz
© (fot. UM Malbork)

Kolejną edycję – VI zakończono w niedzielę koncertem muzyki folkowej. Wspaniałą rodzinną atmosferę wprowadziły zespoły występujące na scenie "Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa", malborski zespół bębniarzy "Jumbo", instrumentalistka Alicja Bellgrau oraz fantastyczne zespoły: Drolls i gwiazda wieczoru Carrantouhill.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)