Rosjanie grożą. Do Ukrainy jedzie specjalna misja
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) jest w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. Informację przekazał szef agencji Rafael Grossi, który stoi na czele delegacji. Dodał, że misja przybędzie na miejsce w tym tygodniu.
Grossi podkreślił, że konieczna jest ochrona bezpieczeństwa "największego obiektu nuklearnego w Europie", który jest okupowany przez wojska rosyjskie.
Do misji włączono ekspertów z Polski i Litwy, krajów, które Ukraina uznaje za państwa o przyjaznym do niej nastawieniu, a także z Serbii i Chin, które mają bardziej przyjacielskie stosunki z Rosją.
W skład misji weszli też przedstawiciele: Albanii, Francji, Włoch, Jordanii, Meksyku i Macedonii Północnej.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Eksperci pochodzą z krajów neutralnych
Dziennikarze "New York Times" widzieli listę jej członków składającą się z 14 osób, w tym szefa MAEA Rafaela Mariano Grossiego z Argentyny. Jak podkreślił dziennik, eksperci, którzy mają udać się do elektrowni, pochodzą głównie z krajów neutralnych i nie będzie wśród nich specjalistów m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Najpotężniejsza broń Rosji obok atomu. "Putin eksterminuje ludzi"
Ostrzał elektrowni i ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych
Rosyjskie wojska zajęły Enerhodar i Zaporoską Elektrownię Atomową na początku marca. Pod koniec maja szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin poinformował, że na terenie siłowni znajduje się prawie 500 rosyjskich żołnierzy, transportery opancerzone, czołgi, pojazdy Ural, materiały wybuchowe i "wszystko to, co nie powinno znaleźć się w elektrowni". Niemniej - jak podkreślił - Enerhoatom kontrolował dotychczas obiekt pod względem jego eksploatacji i obsługi technicznej.
W sierpniu rosyjskie wojska kilkakrotnie ostrzelały teren elektrowni, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarża o te incydenty władze w Kijowie.
Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Obiekt znajduje się w odległości około 680 km na południowy wschód od Kijowa.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski