PolskaObchody Tygodnia Czytania Dzieciom

Obchody Tygodnia Czytania Dzieciom

Wspólne czytanie w wielu miastach "Lokomotywy" Juliana Tuwima zainaugurowało w niedzielę "II Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom".

01.06.2003 | aktual.: 01.06.2003 15:53

Drugi "Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom" ("II OTCD") to największa tegoroczna akcja w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" prowadzonej przez Fundację "ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego". Kampanię objął swym patronatem minister kultury Waldemar Dąbrowski.

O godzinie 13 na rynkach wielu polskich miast odbyło się głośne czytanie wiersza "Lokomotywa". Drugim wspólnym elementem II OTCD są obchody urodzin Koziołka Matołka. W tym roku mija bowiem 70 lat od pierwszego wydania popularnej książeczki o Koziołku Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. W wielu miejscowościach odbywają się Parady Koziołka Matołka - korowody dzieci poprzebieranych za postaci bajkowe.

W czasie kilkugodzinnego festynu na warszawskim Rynku Starego Miasta występował balet i zespoły dziecięce, zostały przeprowadzone konkursy związane z bajkami, odbywały się wspólne recytacje i śpiewanie piosenek. Ze zgromadzonymi dziećmi bawili się i czytali m.in.: aktorzy Artur Barciś, Małgorzata Kożuchowska, Irena Karel, artyści estrady - Wojciech Mann i Krzysztof Materna, malarka Hanna Bakuła, redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński, trener piłkarzy Jerzy Engel oraz wiele innych znanych i lubianych postaci życia artystycznego i publicznego.

W całym kraju przygotowanych jest w ramach II OTCD wiele wydarzeń, w których wezmą udział przedszkola, szkoły, biblioteki, teatry, księgarnie, domy kultury, świetlice, szpitale i rzesze wolontariuszy. W obchody Tygodnia zaangażowały się władze lokalne oraz instytucje kulturalne i oświatowe w wielu miastach i gminach. Dzieciom czytać będą gwiazdy sceny i ekranu, pisarze, sportowcy i muzycy, politycy i księża, przedstawiciele władz lokalnych, strażacy, policjanci, pielęgniarki, bibliotekarki, nauczyciele, dziennikarze i oczywiście rodzice.

W Krakowie w niedzielę na Rynku czytali m.in. aktorzy Anna Dymna, Jerzy Trela, Jan Nowicki i Edward Lubaszenko. W Gdańsku w czytanie dzieciom włączają się m.in. politycy, z Prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem na czele. Także w Toruniu 1 czerwca zbiorowe, głośne czytanie "Lokomotywy" wesprze Prezydent i władze Miasta. Koziołkowi Matołkowi przekazane zostaną klucze do miasta i odbędzie się Parada Koziołka Matołka, a także konkurs znajomości "Przygód Koziołka Matołka". Po konkursie odbędzie się projekcja filmu "Przygody Koziołka Matołka".

Imprezy odbywają się w dużych miastach - często z udziałem znanych w całym kraju osobistości, ale także - co jeszcze ważniejsze - w mniejszych miastach, miasteczkach, gminach i wsiach. W ciągu Tygodnia w czasie wspólnej imprezy czytelniczej dla dzieci niepełnosprawnych i zdrowych w Gryficach dzieci przebrane za postacie bajkowe przejdą ulicami miasta na Plac Zwycięstwa, gdzie czytanie "120 Przygód Koziołka Matołka" rozpocznie Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł.

Przez cały Tydzień z Pacanowa do Warszawy podążać będzie przedszkolno-szkolna Sztafeta Koziołka Matołka. Miejscami postoju sztafety będą: Busko-Zdrój, Kielce, Skarżysko-Kamienna, Radom, Białobrzegi. W miastach tych odbywać się będą wspólne imprezy czytelnicze z dziećmi miejscowymi i przyjezdnymi. Sztafetę zakończy wręczenie przez jej uczestników Waldemarowi Dąbrowskiemu prośby o tanią i dostępną książkę dla dzieci.

Celem prowadzonej przez Fundację ABCXXI od dwóch lat kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" jest uświadamianie rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, lekarzom ogromnego znaczenia głośnego czytania dziecku dla jego rozwoju psychicznego i umysłowego oraz wyrobienie u dorosłych nawyku codziennego czytania dzieciom przynajmniej przez 20 minut dziennie.

"Naukowcy oraz praktycy są zgodni, że czytanie dziecku na głos rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu, czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata, a wspólne czytanie z nastolatkiem wzmacnia więź rodzinną i pomaga w pokonaniu wielu problemów wieku dorastania. Warto dodać, że czytanie na głos dzieciom niepełnosprawnym pozwala im na przezwyciężenie wielu ograniczeń rozwojowych" - powiedziała prezes Fundacji ABCXXI Irena Koźmińska.

"Doświadczenia poprzednich dwóch lat pokazują, że takie akcje jak Tydzień docierają do setek tysięcy osób, z których część dostrzega zalety czytania dzieciom i podejmuje tę ideę w praktyce" - dodała Irena Koźmińska. (mk)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)