Obchody święta Chanuka
Po raz pierwszy od 46 lat żydowskie
święto Chanuka zbiegło się w tym roku ze świętami Bożego
Narodzenia. W Izraelu od poniedziałku palą się pierwsze chanukowe
lampki.
26.12.2005 | aktual.: 26.12.2005 11:44
Już w niedzielę wieczorem żydowskie rodziny zasiadły przy tradycyjnie zastawionych stołach, na których nie mogło zabraknąć smażonych na oliwie placków oraz pączków. Święto trwa osiem dni - codziennie zapalana jest kolejna lampka.
Hospitalizowany niedawno z powodu lekkiego udaru premier Izraela Ariel Szaron na posiedzeniu gabinetu żartował: Mam nadzieję, że zjecie wszystkie pączki i placki. Macie pozwolenie, by je jeść, ale zalecam, abyście nie przesadzili. Wywołał tym samym śmiech ministrów - Szaron przy wzroście 170 cm waży około 140 kilogramów, a jego nadwaga po pobycie w szpitalu stała się jednym z głównych tematów w mediach.
Choć Chanuka - z punktu widzenia religii żydowskiej - jest mniej znaczącym świętem, o jej obchodach zadecydowała zbieżność z Bożym Narodzeniem, z którego również żydzi zaczerpnęli zwyczaj dawania prezentów.
Chanuka to po hebrajsku "poświęcenie". Święto rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca Kislew i jest jednym z najbardziej radosnych świąt żydowskich. Upamiętnia zwycięstwo w II wieku p.n.e. Machabeuszy nad panującym w Palestynie syryjskim królem Antiochem IV Epifanesem z dynastii Seleucydów.
Wcześniej Seleucydzi zbezcześcili żydowską świątynie w Jerozolimie i usiłowali narzucić Żydom hellenistyczne wierzenia.
Po zwycięstwie Machabeusze uprzątnęli świątynię jerozolimską z greckich bożków i zapalili wielką menorę - świecznik. Znaleźli jednak tylko jeden pojemnik z odpowiednio czystą oliwą i choć taka ilość oliwy powinna wystarczyć tylko na jeden dzień, menora paliła się aż osiem dni. Machabeusze uznali to za cud. Od tamtego czasu obchodzona jest Chanuka, a na pamiątkę cudownej oliwy Żydzi zapalają chanukowe lampki.