PolskaObchody rocznicy Sierpnia 80

Obchody rocznicy Sierpnia 80

Obrady komitetu doradczego UNESCO w sprawie
wpisania tablic z 21 postulatami robotników na listę "Pamięć
Świata" oraz forum dyskusyjne o pracy mają być najważniejszymi
wydarzeniami tegorocznych obchodów XXIII rocznicy strajków
sierpniowych w Gdańsku - poinformowali organizatorzy.

13.08.2003 | aktual.: 13.08.2003 17:34

28 sierpnia zbierze się w Gdańsku międzynarodowy komitet doradczy UNESCO, który rozstrzygnie, czy drewniana tablica z 21 postulatami strajkowymi z Sierpnia 1980 roku zostanie wpisana na światową listę tej organizacji "Pamięć Świata". Obejmuje ona najważniejsze zabytki piśmienne w dziejach ludzkości. Znalazły się już na niej trzy dokumenty z Polski - rękopis dzieła Mikołaja KopernikaKopernika "De revolutionibus", kolekcja autografów dzieł Fryderyka Chopina oraz Archiwum Ringelbluma, konspiracyjne archiwum warszawskiego getta 1939-1943.

Prezes Fundacji Centrum Solidarności Bogdan Lis jest przekonany, że na listę trafi też 21 postulatów. "Można powiedzieć, że na 99 procent decyzja w tej sprawie będzie na 'tak'" - powiedział dziennikarzom.

Podczas forum "Godność i Praca" 29 sierpnia dojdzie do debaty poświęconej prawu i etyce pracy w kontekście integracji europejskiej. Gośćmi dyskusji mają być wicepremier i minister gospodarki pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner oraz szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Henryka Bochniarz. Moderatorem forum będzie b. premier Jerzy Buzek.

Jak co roku, 31 sierpnia w rocznicę zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej odprawiona zostanie msza w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Jej uczestnicy przemaszerują następnie ulicami miasta pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożą kwiaty.

W ramach obchodów XXIII rocznicy Sierpnia 80 w kinach Gdańska i Gdyni odbędzie się przegląd 35 filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym siedmiu zagranicznych, poświęconych pracy.

Przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek zapewnił dziennikarzy, że wbrew doniesieniom prasy związek nie wycofał się z organizacji i patronatu uroczystości z okazji rocznicy strajków sierpniowych.

"Głos Wybrzeża" napisał w środę, że "S" nie firmuje w tym roku obchodów Sierpnia 80 w proteście przeciw umieszczeniu logo kancelarii prezydenta RP jako jednego ze sponsorów na oficjalnym plakacie imprezy. Związek wycofał z niego swój symbol.

Śniadek wyjaśnił, że znaczek "Solidarności" zniknął z plakatu, "żeby nie prowokować konfliktu i dyskusji". "Niestety, działa tu zasada, że cokolwiek zrobisz, będzie użyte przeciwko tobie. Dyskusja w tej chwili wokół osoby pana Kwaśniewskiego jest jednym z tych elementów, które umniejsza wagę tego wydarzenia sprzed 23 lat" - dodał.

Urząd Prezydenta stał się jednym ze sponsorów, przeznaczając 18 tys. zł na organizację konkursu na film krótkometrażowy "Moje miasto wczoraj i na dzień przed wejściem do Unii Europejskiej".

Wśród organizatorów obchodów są: Fundacji Centrum Solidarności, Urząd Miejski Gdańska, MSZZ "Solidarność".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)