PolskaObchody rocznicy Poznańskiego Czerwca'56

Obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca'56

Spotkanie przed zajezdnią MPK przy ulicy Gajowej rozpoczęło dzisiejsze uroczystości związane z rocznicą Czerwca'56. Pod tablicą upamiętniającą pacowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, którzy przed pół wiekiem dołączyli do protestujących zakładów Cegielskiego, zebrało się około stu osób. Żołnierze i pracownicy MPK zaciągnęli wartę honorową.

Szef zakładowej "Solidarności" Jacek Pietrzak powiedział, że spotykając się w miejscach pamięci przypominamy, że ten pierwszy zryw wolnościowy był potrzebny i słuszny. Wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz mówił w obecności kombatantów: Odajemy im hołd i zdajemy sobie sprawę, jak wiele temu pokoleniu zawdzięczamy. Zaznaczył, że w 1956 roku miasto podniosło się z klęczek, by upomnieć się o godne życie.

W przeddzień 50. rocznicy robotniczego zrywu, pamięć bohaterów tamtych wydarzeń uczczą jeszcze pracownicy Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego oraz Cegielskiego. Przyniosą kwiaty m.in. pod tablicę Cegielszczaków - Stanisława Matyi i jego kolegów, którzy aktywnie uczestniczyli w poznańskim powstaniu.

Poznaniacy złożą dziś hołd także najbardziej znanemu obrońcy w procesach poznańskich Stanisławowi Hejmowskiemu. Jego imię otrzymała nowa ulica obok Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, w południe zostanie otwarta poświęcona mu wystawa w siedzibie poznańskigo Instytutu Pamięci Narodowej.

Komiks o Poznańskim Czerwcu będą malować wspólnie w parku na rogu alei Niepodległości i Fredry wielkopolscy harcerze oraz minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski. Natomiast wieczorem druhowie odtworzą fragment wydarzeń 56 roku. Będzie to starcie protestujących z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)