Trwa ładowanie...
d46pde0
d46pde0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Obchody rocznicy katastrofy w Kujawsko-Pomorskiem

Msze w katedrach bydgoskiej, toruńskiej i włocławskiej będą centralnymi punktami obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej w regionie kujawsko-pomorskim. Szczególnie upamiętnione zostaną dwie ofiary tragedii - pochodzący z regionu Aleksander Fedorowicz i Marek Uleryk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d46pde0

Uroczyste nabożeństwo rocznicowe w bydgoskiej katedrze świętych Marcina i Mikołaja odprawi w niedzielę ordynariusz bydgoski, bp Jan Tyrawa. Msza zostanie odprawiona w intencji prezydenckiego tłumacza Aleksandra Fedorowicza i funkcjonariusza BOR, Marka Uleryka, którzy pochodzili z terenu diecezji bydgoskiej i tu zostali pochowani.

Przed mszą uczestnicy nabożeństwa spotkają się przy grobie Fedorowicza, na cmentarzu parafii św. Józefa. Stąd orszak przejdzie kilkukilometrową trasę przez centrum miasta do katedry.

Nieformalne spotkanie wspomnieniowe na sobotę zaplanowali przyjaciele prezydenckiego tłumacza. Ponieważ był on zapalonym biegaczem, przygotowali bieg jego pamięci. Uczestnicy wystartują spod domu rodzinnego Fedorowicza, by przemierzyć trasę wytyczoną ulicami miasta i dotrzeć do jego mogiły, gdzie wspólnie z ojcem zmarłego zapalą znicze.

d46pde0

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ppor. Marka Uleryka zaplanowano w Dziewierzewie koło Kcyni. Zawiśnie ona na budynku szkoły, do której uczęszczał w dzieciństwie funkcjonariusz BOR. Uroczystość poprzedzi msza św. w miejscowym kościele parafialnym.

Nabożeństwa rocznicowe odprawią w niedzielę także ordynariusze diecezji toruńskiej - bp Andrzej Suski, oraz włocławskiej - bp Wiesław Mering. Na murze włocławskiej katedry odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

W sobotę w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert z okazji rocznic tragedii katyńskiej i smoleńskiej. Wystąpi miejscowa orkiestra symfoniczna i chór Berliner Capella, a koncert poprowadzi niemiecka dyrygentka Kerstin Behnke. W programie znajdą się "Epitafium katyńskie" Andrzeja Panufnika i Requiem "Tym, których kochamy" niemieckiego kompozytora Paula Hindemitha.

d46pde0

Podziel się opinią

Share

d46pde0

d46pde0
Więcej tematów