Obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim
Po raz szósty w Kościele katolickim w Polsce obchodzono Dzień Islamu. Dzień modlitw poświęconych tej religii ustanowiła w 2001 roku Konferencja Episkopatu Polski.
W obchodach Dnia Islamu w warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Papieskim Wydziale Teologicznym "Bobolanum", oprócz duchownych obu religii, uczestniczyli ambasadorzy i konsulowie państw muzułmańskich.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk w przesłaniu skierowanym do uczestników modlitewnego spotkania napisał: "Ileż wspólnych wartości odnajdujemy w religiach monoteistycznych, a zwłaszcza w chrześcijaństwie i islamie. Winny być one odczytywane, promowane i stanowić płaszczyznę wzajemnego zbliżenia. W duchu obrony tych samych wartości, trzeba konkretnie przeciwstawiać się istniejącym tendencjom, zmierzającym do budowania murów i podziałów. Sa one nie do przyjęcia i nie do zaakceptowania".
Dodał, że są one absolutnie sprzeczne z ideą dialogu międzyreligijnego, odczytaną na Soborze WatykańskimáII, a którą wiernie realizował papież Jan PawełáII, a obecnie BenedyktáXVI.
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi i Dialogu Religijnego przy Konferencji Episkopatu Polski bp Tadeusz Pikus w przesłaniu skierowanym do uczestników modlitewnego spotkania, odczytanym przez biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, podkreślił, że Dzień Islamu obchodzony w Polsce jest nawiązaniem do pokojowego przesłania, jakie pozostawił nam papież Jan Paweł II.
Bp Pikus przypomniał, że Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów przyznała Janowi Pawłowi II tytuł Człowieka Pokoju. "W nowej sytuacji dla Kościoła powinniśmy podjąć wyzwanie do budowania dróg jedności w prawdzie i miłości" - napisał biskup.
Zdaniem bpa Pikusa, w Polsce katolicy i muzułmanie mogą cieszyć się wielowiekowym doświadczeniem "pokojowego i pełnego szacunku współistnienia". Jest to dobre świadectwo dla wielu wspólnot współczesnego świata. Ukazuje ono bowiem, że można żyć obok siebie we wzajemnym poważaniu i pokoju, więcej nawet, wymieniając się wspólnymi doświadczeniami - tak kulturowymi, jak i religijnymi - bez względu na wyznawaną religię i światopogląd - zaznaczył biskup.
Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz podkreślił, że współistnienie religii chrześcijańskiej oraz islamu jest przykładem dla innych narodów. Polska jest przykładem namacalnego pokojowego współistnienia kultur i religii. Cieszymy się, iż nasze współistnienie oraz wzajemne poszanowanie odbywa się na wszelkich szczeblach, poczynając od społecznego aż po władze kościelne i władze państwowe - powiedział. Dodał, że polski dorobek wieloreligijności oraz wielokulturowości społeczeństwa "jest wizytówką naszego kraju otwartego i pokojowego".
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w wydanym oświadczeniu wyraziła wdzięczność Kościołowi katolickiemu w Polsce, a w szczególności księżom proboszczom i świeckim, za powszechne modlitwy i "liczne spotkania w Dzień Islamu, podejmowane w intencji pokoju i zgodnego współdziałania chrześcijan i muzułmanów, dla wspólnego dobra wszystkich ludzi w tym roku i w latach ubiegłych".
Podczas spotkania zostały odczytane fragmenty Koranu po arabsku i po polsku. Tradycyjnie już wybrano fragmenty świętych ksiąg obu religii poświęcone Zwiastowaniu Maryi.
Dzień modlitw poświęconych islamowi jest jedną z inicjatyw Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Jego główną ideą jest wzajemne poznanie i zrozumienie przedstawicieli obu religii. Obok niego odbywają się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Idea promowania Rady Wspólnej i Muzułmanów zrodziła się w połowie 1997 r. podczas Dni Tatarskich w Warszawie. Rada nie ma odpowiednika w innych krajach europejskich.
Szacuje się, że w Polsce jest ok. 20-25 tys. wyznawców islamu.