PolskaObchody Dnia Flagi RP z jednym przedstawicielem rządu

Obchody Dnia Flagi RP z jednym przedstawicielem rządu

Podniesieniem Flagi RP na wieży zegarowej
Zamku Królewskiego w Warszawie uczczono ustanowione
trzy lata temu przez parlament święto - Dzień Flagi. Ma ono
popularyzować wiedzę o symbolach narodowych i polskiej tożsamości.

Obchody Dnia Flagi RP z jednym przedstawicielem rządu
Źródło zdjęć: © PAP

02.05.2006 | aktual.: 02.05.2006 12:56

W uroczystościach nie uczestniczyli wysocy urzędnicy państwowi. Jedynym przedstawicielem rządu był wiceminister obrony narodowej Aleksander Szczygło. Obecni byli też przedstawiciele władz wojskowych.

Uroczystość na Placu Zamkowym zgromadziła tłumy warszawiaków. Zakończył ją pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Szczygło powiedział, że święto jest niezwykle ważne, szczególnie po wejściu Polski do UE. Podkreślanie naszej historii i elementów wiążących się z naszą dumą narodową jest rzeczą konieczną - mówił Szczygło.

Zastępca dowódcy Wojsk Lądowych gen. dywizji Zbigniew Cieślik mówił, że flaga RP jest szczególnie ważna dla wojska. Flaga jest jak symbol, za nią, tak jak za sztandar się umiera. Jako naród powinniśmy czcić ją i szanować - dodał. Sejm ustanowił Dzień Flagi 20 lutego 2004 r., nowelizując ustawę o godle, barwach i hymnie RP.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 r. Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy.

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)