PolskaObchody Bożego Ciała w kraju

Obchody Bożego Ciała w kraju

Procesja Bożego Ciała w Zakopanem (PAP/Grzegorz Mamot)
W czwartek w całym kraju odbywały się
uroczystości Bożego Ciała. Zgodnie z wielowiekową tradycją -
ulicami większości polskich miast, miasteczek i wsi przeszły
wielotysięczne, barwne procesje eucharystyczne.

30.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Głównym uroczystościom Bożego Ciała w Warszawie przewodniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp.

W homilii skierowanej do ponad 20 tys. mieszkańców stolicy prymas podkreślił, że ludzie mają prawo domagać się sprawiedliwości także na ziemi, ale dochodzą do głosu ludzie świadomi swojej obywatelskiej pozycji i przypominają, że miłość Boga i bliźniego ma przenikać systemy praw i interesów. Prymas dodał, że demokracja jest nie tylko dla wykształconych i sprytnych, ale także i przede wszystkim dla uczciwych i cnotliwych obywateli.

Metropolita lubelski abp Józef Życiński podczas obchodów uroczystości Bożego Ciała w Lublinie powiedział, że w przyszłej konstytucji europejskiej powinno się znaleźć "invocatio Dei" - wezwanie imienia Bożego. W Europie przyszłości nie może zabraknąć Boga, Bóg musi być obecny w kulturze europejskiej, bo inaczej byłoby to odejściem od fundamentów tej kultury i dlatego postulujemy, aby w przyszłej konstytucji europejskiej znalazło się koniecznie "invocatio Dei" - wezwanie imienia Bożego - tłumaczył abp Życiński starania Episkopatu Polski w tej sprawie.

W Przemyślu, na zaproszenie metropolity przemyskiego abpa Józefa Michalika, uroczystościom Bożego Ciała przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Rosji, metropolita moskiewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Przy ołtarzu na staromiejskim Rynku abp Kondrusiewicz w wygłoszonej homilii przypomniał m.in. czasy b. Związku Radzieckiego, w których wierni byli prześladowani, przez trzy pokolenia nie wyświęcono ani jednego kapłana, nie ukazała się żadna książka o tematyce religijnej. Wydawało się - powiedział metropolita moskiewski - że system sowiecki będzie trwał bez końca. Kiedy podpisano dokument o rozpadzie ZSRR, nastała nowa era. Są to cuda, które dzieją się na naszych oczach - dodał.

W Krakowie procesja Bożego Ciała, której przewodniczył metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, odbyła się pod hasłem "Bóg bogaty w miłosierdzie", nawiązującym do przesłania Miłosierdzia Bożego, którego orędowniczką była św. Faustyna i do zaplanowanej na sierpień wizyty papieża w Polsce.

W homilii skierowanej do kilku tysięcy wiernych, kardynał Macharski przypomniał słowa papieża Jana Pawła II o tym, że rośnie w naszym świecie poczucie zagrożenia, a człowiek może paść ofiarą nacisku, który pozbawi go wewnętrznej wolności, możliwości wypowiadania prawdy, o jakiej jest przekonany i wiary, którą wyznaje. Zaapelował też o to, aby ludzie zwrócili się do Miłosierdzia Bożego, by modlili się i podejmowali czyny miłosierdzia. Przed jednym z ołtarzy kard. Macharski przypomniał słowa przekazane przez św. Faustynę: Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki się nie zwróci do miłosierdzia Bożego.

Metropolita krakowski odwołał się także do przemówienia, które Jan Paweł II wygłosił podczas wizyty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w 1997 r. W żadnym czasie, w żadnym okresie dziejów, a zwłaszcza tak przełomowym jak nasz, Kościół nie może zapomnieć o modlitwie , która jest wołaniem o miłosierdzie Boga wobec wielorakiego zła, jakie ciąży nad ludzkością i jakie jej zagraża. To właśnie jest podstawowym prawem i zarazem powinnością Kościoła - mówił wówczas papież.

Gdańszczanie w głównej procesji Bożego Ciała, prowadzonej przez metropolitę Gdańskiego arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, przeszli ulicami starego miasta. Wzięli w niej udział Lech Wałęsa i Maciej Płażyński.

W słowie pasterskim skierowanym do wiernych abp Gocłowski nawiązał do integracji Polski z Unią Europejską. Nie ma polskiej tożsamości bez wiary i nie może być Polski wchodzącej w partnerskie relacje z Europą, bez mądrej jedności - podkreślił metropolita gdański. Zaznaczył też, że w polską tożsamość wpisana jest mądra jedność, chociaż śledząc historię można stwierdzić, że przejawiała się ona silnie, gdy byliśmy zagrożeni, a gdy się działo lepiej, to się kłóciliśmy.

W Poznaniu uroczystościom Bożego Ciała Przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W homilii skierowanej do kilku tysięcy wiernych zgromadzonych na placu przed katedrą, abp Gądecki zwrócił uwagę na zagrożenia jakie niosą ze sobą globalizacja oraz łamanie praw człowieka. Zwrócił się też z apelem do wiernych i kapłanów o wspólne rozwiązywanie problemu jakim jest bezrobocie.

W procesji eucharystycznej Bożego Ciała nie wziął udziału były metropolita poznański abp Juliusz Paetz. (iza)

ciałouroczystośćglemp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)