PolskaObchody 85. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

Obchody 85. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

Apel poległych pod Pomnikiem Powstańców
Wielkopolskich, dwie inscenizacje historycznych wydarzeń, msza
święta za dusze powstańców i koncert - to główne punkty
uroczystych obchodów 85. rocznicy powstania wielkopolskiego.

23.12.2003 15:05

Uroczystości rozpoczną się w piątek inscenizacją przyjazdu Ignacego Paderewskiego na poznański dworzec kolejowy. Przyjazd Paderewskiego do Poznania zapoczątkował powstanie wielkopolskie.

Główne uroczystości zaplanowano na sobotę. Od rana wiązanki kwiatów będą składane na mogiłach powstańców i pod tablicami upamiętniającymi powstanie. Tuż przed południem Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Polski Wrzesień i Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych zainscenizuje potyczkę powstańczą pod poznańskim Odwachem.

Po południowej mszy świętej żołnierze dokonają uroczystej zamiany warty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, tam też odczytany zostanie apel poległych i wystrzelona salwa honorowa.

Obchody zakończy uroczysty koncert w auli UAM, na którym wystąpią Capella Zamku Rydzyńskiego, chór chłopięcy "Poznańskie Słowiki" i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Stefana Stuligrosza.

Od wtorku w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym można oglądać oryginalny, jeden z kilku istniejących, mundur powstańców wielkopolskich, odrestaurowany przez pracowników muzeum.

_ "Mundur należał do Wiktora Zuberka z Pleszewa, plutonowego 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Mundur, składający się z kurtki i czapki, przedstawia się w tej chwili znakomicie, wzbudzając zachwyt munduroznawców"_ - powiedziała rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska.

Mundur prezentowany jest na tle obrazów Leona Wróblewskiego, ilustrujących wydarzenia z grudnia 1918 r.

Tegoroczne obchody 85. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego będą odbywać się pod honorowym patronatem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i szybko objęło teren całej Wielkopolski. Dziś w każdej niemal wielkopolskiej miejscowości znajdują się tablice upamiętniające walki.

Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Ten rozwinięty gospodarczo region włączono ostatecznie do Polski po podpisaniu w czerwcu 1919 roku traktatu wersalskiego. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 roku.

Ponad 70-tysięczna, jednolicie umundurowana i dobrze wyszkolona Armia Wielkopolska weszła w skład polskich sił zbrojnych, a sprzęt wojskowy, zdobyty w walce z zaborcą, wzbogacił organizującą się armię.

Żołnierze Armii Wielkopolskiej prosto z okopów powstańczych ruszyli na odsiecz oblężonego Lwowa i uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestniczyli też w powstaniach śląskich.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)