PolskaObchody 75. urodzin Sławomira Mrożka

Obchody 75. urodzin Sławomira Mrożka

Kraków świętuje 75. urodziny Sławomira Mrożka, wybitnego polskiego dramaturga, pisarza i rysownika. Od niedzieli pod gołym niebem na Plantach można oglądać wystawę 114 rysunków jubilata. Mrożek otworzył ją osobiście. Na urodzinowe uroczystości przyszedł z żoną Susaną.

12.06.2005 14:20

Z Barbakanu, gdzie odbył się wernisaż, poszybowało w niebo 75. zielonych balonów. Później Sławomir Mrożek wraz z przyjaciółmi pojechał meleksem zobaczyć, co przygotowano z okazji jego urodzin.

Na Plantach można było spotkać "akwizytorów opowiadań", czyli aktorów wcielających się w postaci z dzieł Mrożka. Tłumy krakowian ustawiały się w kolejce, by wyłowić z fontanny butelkę z niespodzianką. Nie brakowało też chętnych do szukania ukrytych wśród zieleni rysunkowych jeży.

Krakowianie pytani, za co lubią Mrożka, odpowiadali, że za jego poczucie humoru. Podkreślali, że jego rysunki - nawet te dawne - nie straciły swojej aktualności. Anna Dymna powiedziała dziennikarzom, że kocha i ceni Mrożka za ironiczne spojrzenie na świat, dystans i absurdalne poczucie humoru. Umie mi pokazywać różne rzeczy, których może nie zauważyłabym - dodała Anna Dymna.

Rysunki Mrożka prezentowane w znacznym powiększeniu będzie można oglądać na Plantach do 22 czerwca. Jeszcze w niedzielę wieczorem Sławomir Mrożek w Teatrze Łaźnia Nowa w Nowej Hucie weźmie udział w Nocnym Pikniku. Zaplanowano wernisaż około 30 fotograficznych portretów Mrożka autorstwa Andrzeja Nowakowskiego. Sam jubilat wraz z przyjacielem aktorem Jerzym Nowakiem ma czytać swoje opowiadania.

Obchody urodzin Mrożka w Krakowie zorganizowali: Teatr Łaźnia Nowa i Instytut Książki.

Sławomir Mrożek urodził się w 1930 r. w Borzęcinie. Studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1953 r. systematycznie publikował w prasie serie satyrycznych rysunków. W swojej twórczości Mrożek tropi i podważa absurdy życia oraz romantyczne stereotypy, kształtujące świadomość Polaków. W języku na stałe zagościło sformułowanie "jak z Mrożka".

Mrożek mieszkał we Włoszech, Francji, USA, Niemczech i Meksyku. W 1996 r. wrócił do Polski i osiadł w Krakowie. To najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny. Jest autorem m.in. äEmigrantówö, "Tanga", "Miłości na Krymie", "Indyka", powieści satyrycznej "Maleńkie lato", opowiadań "Słoń" i "Deszcz".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)