Obchody 61. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Warszawie
W Warszawie rozpoczęły się obchody 61. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz,
organizacji kombatanckich i byli żołnierze złożyli wieńce. Odbyła się tam również uroczysta zmiana wart.
08.05.2006 | aktual.: 08.05.2006 16:27
Uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczął Mazurek Dąbrowskiego, a następnie odbyła się honorowa zmiana warty. Na Plac Piłsudskiego przybyło kilkudziesięciu kombatantów, dla których koniec II wojny światowej nadal jest niezwykłym wspomnieniem. Pułkownik Roman Logal wspominał, że 8 maja 1945 roku był dla nich oszołomieniem i wstrząsem. Na początku jak powiedział, nie dochodziło do nich to, co się zdarzyło.
To był dla nas koniec wojny, koniec niewoli. To był dla nas szczególny dzień kiedy wszyscy wiedzieliśmy, że jesteśmy wolni - po okupacji, walce z najeźdźcą - powiedział Stefan Dancewicz pseud. "Strzała" uczestnik m.in. Powstania Warszawskiego.
Jednak nie dla wszystkich żołnierzy polskich walczących na frontach II wojny była to jedynie chwila radości. Niektórzy mieli mieszane uczucia. Pułkownik Czesław Gagajek powiedział, że walczyli o Polskę, a nie o polityków, którzy potem tę Polskę podporządkowali i zmienili.
Wojna się skończyła i my jako państwo odzyskaliśmy niepodległość. Jeżeli jestem czymś rozczarowany to tylko tym, że za nas w tej tak ważnej chwili decydowali wtedy inni - podkreślił Jerzy Michalski, uczestnik Powstania Warszawskiego.
W uroczystości wzięli m.in. udział szef Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Urbański, wiceminister obrony narodowej Aleksander Szczygło i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Soloch. Wieńce złożyli też przedstawiciele organizacji kombatanckich i m.in. Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie".
Za dzień zakończenia II wojny światowej uznaje się w Europie dwie daty - 8 i 9 maja 1945 r. W Europie zachodniej, a od niedawna także w Polsce, oficjalnym Dniem Zwycięstwa jest 8 maja. Tego dnia w 1945 r. o godz. 15.00 ogłoszono koniec wojny. Dzień wcześniej, 7 maja Niemcy podpisały kapitulację w Reims we Francji, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR.
Rosjanie zażądali jednak od Niemiec osobnego podpisania kapitulacji. Nastąpiło to w Berlinie o północy z 8 na 9 maja, a według moskiewskiego czasu o godz. 2.00 już 9 maja. Stąd w ZSRR jako datę zakończenia wojny przyjęto 9 maja. Również w Polsce przez ponad 40 lat oficjalnie Dzień Zwycięstwa obchodzono 9 maja.