Obchody 600‑lecia bitwy pod Grunwaldem odbędą się w...
W Krakowie będą obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem - postanowili radni. Jak będą one wyglądać zdecyduje Rada Programowa i Komitet Organizacyjny, które mają powstać do końca marca.
Za uczczeniem rocznicy bitwy oraz 100-lecia postawienia w Krakowie Pomnika Grunwaldzkiego opowiedziało się 36 radnych, 1 głosował przeciw, 1 osoba się wstrzymała. W Radzie Miasta Krakowa jest 43 radnych.
Pomysłodawca obchodów, radny PiS, historyk prof. Piotr Franaszek mówił dziennikarzom, że nie chodzi o odbieranie Grunwaldowi głównych uroczystości ani przenoszenie ich do Krakowa. Kraków chce uczcić tę rocznicę oraz postawienie pomnika. W jakiej formie nie jest jeszcze przesądzone - mówił Franaszek.
Według pomysłodawców, w 2010 r. w Krakowie mogłyby się odbyć: inscenizacja powrotu do Krakowa króla Władysława Jagiełły po zwycięskiej bitwie, konferencja naukowa historyków-mediewistów i wystawa poświęcona dynastii Jagiellonów.
W związku z rocznicą zmodernizowany ma być plac Matejki, na co już zarezerwowano pieniądze. Prof. Fraszek liczy, że na krakowskie obchody uda się zaprosić do Krakowa Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.
Jak zaznaczył prof. Fraszek termin krakowskich obchodów nie powinien się pokrywać z tymi pod Grunwaldem. Przemawiają za tym m.in. względy historyczne, bo król Władysław Jagiełło nie od razu po zwycięstwie wrócił z rycerstwem do Krakowa.
Za dwa lata przypada także 100. rocznica postawienia na pl. Matejki w Krakowie pomnika Władysława Jagiełły, nazywanego Pomnikiem Grunwaldzkim. Podczas uroczystego odsłonięcia monumentu, ufundowanego przez Ignacego Paderewskiego, po raz pierwszy publicznie zabrzmiała "Rota" Marii Konopnickiej.
Stoczona 14 lipca 1410 r. na polach pod Grunwaldem bitwa była jedną z największych w historii średniowiecznej Europy. Stanowiła kulminację wielkiej wojny z zakonem krzyżackim. Połączone siły polskie i litewsko-ruskie, wpierane przez oddziały czeskie, pod wodzą króla Polski Władysława Jagiełły, pokonały wojska zakonu krzyżackiego dowodzone przez Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena.