PolskaObchody 210. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody 210. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Umocniliśmy demokrację i bezpieczeństwo. Osiągnęliśmy wiele z tego, co było marzeniem pokoleń Polaków. Ale nie możemy zapominać, jak wiele jeszcze przed nami - mówił w czwartek prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas obchodów 210. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na warszawskim Placu Piłsudskiego odbyło się uroczyste złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Kwaśniewski mówił o wyzwaniach, przed którymi stoi Polska w najbliższej przyszłości: Przed nami wybory do Sejmu i Senatu. Niech będą rozmową o tym, jaką Polskę zostawić następnemu pokoleniu. Planowane przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej nazwał historyczną decyzją i niezwykłą szansą.

Również w Warszawie - w kościele Świętego Krzyża - odbyła się w czwartek msza święta, odprawiona przez biskupa polowego Wojska Polskiego, gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia w intencji Ojczyzny. Pamięci o narodzie musi towarzyszyć prawda i nadzieja - mówił biskup podczas nabożeństwa, dodając: Bo przecież pamięć narodu - źródło jego tożsamości - musi się wspierać o prawdę, a prawdzie musi towarzyszyć nadzieja.

Przypomniał, że cały wiek XX był taką swoistą bitwą o prawdę i nadzieję. Toczyliśmy ją nie tylko na bitewnych polach, także w szkołach, uczelniach, miejscach pracy, wojsku, rodzinach, a przede wszystkim w naszych sercach. Czy wygraliśmy ją do końca? Odnieść można często wrażenie, że to zadanie - mimo wielu poważnych wysiłków - jeszcze jest niedopełnione. Nawiązując do 210. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja biskup polowy podkreślił, że była ona dla tamtej, konającej Polski, konstytucją nadziei. Nie uchroniła Rzeczypospolitej od upadku, ale dała nadzieję na przetrwanie, na zmartwychwstanie - powiedział.

Uroczysta suma pod przewodnictwem kardynała Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego, rozpoczęła uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Homilię wygłosił prymas Polski, ksiądz kardynał Józef Glemp. Podczas mszy świętej odnowiony został Milenijny Akt Oddania Matce Bożej.

Rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej obchodzone są także w środowisku polskiej mniejszości na Białorusi. Centralne uroczystości odbywają się w szkole polskiej w Grodnie; odbyła się tam okolicznościowa akademia dla uczniów, w czasie której wystąpił studencki zespół "Promni" z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wieczorem w szkole polskiej w Grodnie odbędzie się też akademia dla dorosłych. Organizują ją Związek Polaków na Białorusi i polski konsulat generalny w Grodnie.

Litwa również obchodziła rocznicę przyjęcia Konstytucji. W tym roku po raz pierwszy wileńskie uroczystości poświęcone temu wydarzeniu zostały zorganizowane wspólnie przez obie strony - polską i litewską. Konstytucja 3 Maja jest również konstytucją Litwy i Litwa powinna tym się szczycić - powiedział podczas w czwartek w Wilnie litewski historyk Alfredas Bumblauskas. W stolicy Litwy zorganizowano wystawę fotograficzną pt. "Stosunki polsko-litewskie w latach 1991- 2001". (kar, jask)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)