Trwa ładowanie...
20-01-2016 12:55

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu. Marek Kuchciński: zaprosiliśmy 1200 gości, głównym wydarzeniem będzie Zgromadzenie Narodowe

• Na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu zaproszono 1200 gości
• Wśród nich: prezydent, rząd, parlamentarzyści, przedstawiciele Kościoła
• O liczbie zaproszonych gości poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński
• Głównym wydarzeniem obchodów będzie Zgromadzenie Narodowe

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu. Marek Kuchciński: zaprosiliśmy 1200 gości, głównym wydarzeniem będzie Zgromadzenie NarodoweŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d3qsdh7
d3qsdh7

W konferencji na temat obchodów rocznicy biorą udział przedstawiciele Kościoła, prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz KEP bp Artur Miziński, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Są na niej prezentowane wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy chrztu - zarówno kościelne, jak państwowe i samorządowe. Współorganizatorem konferencji jest KAI.

Kuchciński powiedział, że obchody rocznicy chrztu te będą "najwyraźniejszym symbolem i faktycznym potwierdzeniem skali zmian dokonanych w życiu społecznym Polski". - Parlament niepodległej Rzeczypospolitej faktycznie po raz pierwszy sięga do najstarszych fundamentów dziejów naszej państwowości, nierozłącznie związanej z chrześcijaństwem, przypominając decyzje polityczne podęte w 966 r. oraz w milenium 1966 r. W tamtych decyzjach, tych dawnych i niedawnych, umieszczamy źródła aksjologicznie naszych działań obecnych - tej dobrej zmiany dla Polaków i Polski - podkreślił marszałek Sejmu.

Zaznaczył, że państwo polskie, naród polski potrzebuje odbudowy wspólnoty politycznej. A rdzeniem wspólnoty politycznej - jak mówił - jest wspólna pamięć. - W odniesieniu do niej państwo powinno prowadzić politykę ukierunkowaną na osiągnięcie wielkich celów odnoszących się do przyszłości narodu. Wspólna pamięć wyraża się najpełniej w wydarzeniach historycznych - chrzest Polski oraz milenium z 1966 r. są takimi historycznymi kamieniami milowymi dla narodu polskiego - powiedział.

- Naszym zadaniem na dzisiaj jest także odbudować podmiotowość Polski w środowisku międzynarodowym i spowodować, żeby pamięć historyczna stała się ważna w zjednoczonej Europie i aby filarem polskości nadal pozostało chrześcijaństwo - dodał.

d3qsdh7

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski

Główne wydarzenie związane z obchodami zostanie zorganizowane 15 kwietnia o godz. 12 w Poznaniu. Odbędzie się tam Zgromadzenie Narodowe, a prezydent Duda został poproszony o skierowanie stamtąd słów do Polaków. - 1200 gości, w tym prezydent Andrzej Duda, rząd, parlamentarzyści, zostało zaproszonych na obchody - poinformował Kuchciński.

Karczewski zwrócił uwagę, że będzie to wielkie wydarzenie; po raz pierwszy Zgromadzenie Narodowe odbędzie się poza Warszawą. - Pan prezydent w orędziu będzie na pewno mówił o wspólnocie naszej narodowej - jak należy ją budować i jakie przed nami politykami, przed Kościołem jest zadanie. (...) Będzie mówił, że Kościół, nasza historia są spoiwem w budowanie naszej wspólnoty obywatelskiej - powiedział.

Dzień przed uroczystościami w Poznaniu, 50 lat po milenijnych uroczystościach, 14 kwietnia episkopat na czele z Legatem Papieskim i prezydentem Dudą będzie dziękować za chrzest Polski w katedrze gnieźnieńskiej - poinformował abp Polak.

Tego dnia, jak powiedział, w Gnieźnie rozpoczną się obrady KEP. - Popłynie również przesłanie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, w którym będziemy dziękować Bogu za wiarę nadzieje i miłość, za Kościół, sakramenty święte, za źródło chrzcielne i wszelkie łaski, jakimi Pan obdarzył naszą ojczyznę - mówił. Prymas dodał, że w przesłaniu tym będzie również prośba o wierność Bogu i Ewangelii i "światło potrzebne do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stają przed ochrzczonymi".

d3qsdh7

- Bez chrztu mogło nie być państwa polskiego, ani Polaków, ani naszej wielkiej historii i kultury - mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Jak dodał, Mieszko I przyjmując chrzest, wprowadził naród polski w nowy świat, nową kulturę, strukturę państwa i nowe prawo. - Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane - powiedział.

Przewodniczący episkopatu mówił, że rocznica chrztu Polski to zarazem dobry moment na postawienie sobie pytań o przyszłość: - Jaka będzie przyszła Polska? Jaki będzie Kościół w naszej ojczyźnie - za rok, za dziesięciolecia, za wieki? - pytał.

d3qsdh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qsdh7
Więcej tematów