Trwa ładowanie...
d385pm2

Obama: to jedna największych okropności XX. wieku

Amerykański prezydent Barack Obama nazwał ludobójstwo Ormian popełnione pod koniec istnienia imperium osmańskiego "jedną z największych okropności" XX wieku. W sobotę obchodzona jest 95. rocznica rzezi Ormian przez Turków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obama: to jedna największych okropności XX. wieku
(AP)
d385pm2

Oświadczenie Białego Domu nazywające mordy na Ormianach "tragicznym rozdziałem w historii Armenii" wydano w weekend, który Obama spędza w Asheville w Karolinie Północnej.

Oświadczenie przypomina, że trzeba zachować pamięć o tym, co się wydarzyło, aby nie doszło do powtórzenia ciężkich błędów z przeszłości.

Masakry i deportacje z lat 1915-17 Ormianie nazywają ludobójstwem. Według nich zginęło wówczas 1,5 miliona ludzi. Turcja, sprzeciwiająca się określaniu tego ludobójstwem, twierdzi, że w chaosie końcowych latach imperium osmańskiego zginęło tylko 300-500 tysięcy Ormian.

d385pm2

Uroczystości rocznicowe odbyły się w sobotę Erywaniu, gdzie prezydent Armenii Serż Sarkisjan wyraził "wdzięczność tym wszystkim, którzy w wielu krajach, także w Turcji, rozumieją wagę zapobiegania zbrodniom przeciwko ludzkości".

Po raz pierwszy w historii w sobotę rocznicowe manifestacje zorganizowano także w Stambule, gdzie aresztowanie 24 kwietnia 1915 roku ponad 200 przedstawicieli ormiańskiej inteligencji zapoczątkowało mordy i deportacje.

d385pm2

Podziel się opinią

Share

d385pm2

d385pm2
Więcej tematów