Obama: próba puczu bez wpływu na współpracę wojskową z Turcją
• Nieudany pucz wojskowy w Turcji nie osłabił współpracy w sferze bezpieczeństwa między Waszyngtonem a Ankarą
• O dobrych relacjach USA i Turcji zapewniał prezydent Barack Obama w wywiadzie dla stacji CNN
• Prezydenci USA i Turcji mają się spotkać w niedzielę podczas szczytu G20
Stacja opublikowała w piątek fragmenty wywiadu z prezydentem USA. Cały ma pokazać w niedzielę.
Obama powiedział, że Turcja pozostaje "silnym sojusznikiem w NATO". Podkreślił rolę tego kraju w walce z Państwem Islamskim (IS) i jego znaczenie dla bezpieczeństwa w regionie.
Po nieudanym wojskowym zamachu stanu z 15 lipca władze w Ankarze wytykały zachodnim partnerom brak wsparcia z ich strony. Zwracały uwagę, że sojusznicy z NATO byli bardziej zaniepokojeni działaniami w następstwie puczu niż skorzy do okazania solidarności z rządem, który chciała obalić niewielka grupa wojskowych.
Na Zachodzie pojawiły się zarzuty wobec prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że wykorzystuje on próbę zamachu do rozprawy ze swoimi przeciwnikami politycznymi.
W trakcie próby puczu w Turcji śmierć poniosło co najmniej 270 osób. O zorganizowanie przewrotu Ankara oskarża Fethullaha Gulena, islamskiego kaznodzieję mieszkającego w USA, który odpiera te zarzuty. Władze w Ankarze zabiegają o ekstradycję Gulena.
We wtorek tureckie MSZ oświadczyło, że krytykowanie przez USA ofensywy, jaką Turcja prowadzi w Syrii, jest nie do zaakceptowania, a tureckie siły będą ją kontynuować. Dzień wcześniej USA skrytykowały działania wojenne Turcji utrudniające walkę z dżihadystami z IS.
Prezydenci USA i Turcji mają się spotkać w niedzielę podczas szczytu G20 w chińskim Hangzhou.