ŚwiatObama nakazał zamknięcie Guantanamo

Obama nakazał zamknięcie Guantanamo

Prezydent USA Barack Obama nakazał zamknięcie więzienia w Guantanamo w ciągu roku i
zaprzestanie surowych metod przesłuchiwania podejrzanych o terroryzm. Jak ujawnił wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji, Obama nakazał też zamknięcie wszystkich zagranicznych więzień CIA dla podejrzanych o terroryzm. Amnesty International komentuje dla Wirtualnej Polski: to fantastyczna wiadomość!

Obama nakazał zamknięcie Guantanamo
Źródło zdjęć: © AFP

Dekrety prezydenckie w tych sprawach Obama podpisał podczas uroczystości w Białym Domu. Zamknięcie więzienia w Guantanamo prezydent obiecywał podczas kampanii wyborczej. Następnie jednak wycofał się z takich deklaracji, precyzując iż zapewne nie zamknie więzienia w ciągu pierwszych 100 dni prezydentury. - To bardziej skomplikowane, niż wielu ludzi sądzi - wyjaśniał.

Okazało się jednak, że "ośrodek zatrzymań w Guantanamo dla osób objętych tym zarządzeniem powinien być zamknięty tak prędko, jak to możliwe, nie później niż w ciągu roku od daty zarządzenia" - jak głosi zarządzenie Obamy.

Obama wstrzymał procesy toczące się w Guantanamo już we wtorek wieczorem. Decyzję w tej sprawie wydał w kilka godzin po objęciu prezydentury.

Więzienie dla podejrzanych o terroryzm, schwytanych głównie w Afganistanie i Pakistanie, zorganizowano w amerykańskiej bazie Guantanamo w 2002 r. Od początku budziło kontrowersje i krytykę ze strony obrońców praw człowieka. Niewielkiej części z przetrzymywanych przedstawiono formalne zarzuty. Dopiero w 2006 roku uznano, że przysługują im prawa wynikające z Konwencji Genewskich.

W Guantanamo znajduje się obecnie 248 aresztantów.

Amnesty International: to fantastyczna wiadomość

Informacje o zamknięciu więzienia w Guantanamo skomentował dla Wirtualnej Polski Wojciech Makowski, koordynator kampanii Amnesty International Polska. - To fantastyczna wiadomość. Przez siedem lat prowadziliśmy kampanię na rzecz zakończenia tego skandalu. Decyzja ta daje nam wielką satysfakcję - twierdzi.

Zdaniem Makowskiego, wiele jednak pozostało do zrobienia. Należy zająć się również innymi miejscami, gdzie USA umieściły osoby przetrzymywane bez sądu, w tym bazą Bagram w Afganistanie, gdzie są ich setki.

- Należy również przerwać bezkarność osób, które dopuszczały się łamania praw człowieka podczas prowadzenia zainicjowanej przez prezydenta Busha wojny z terroryzmem, jak również zadośćuczynić osobom, które przez wiele lat były więzione bez sądu, dostępu do rodziny, a często też torturowane - dodaje koordynator kampanii AI w Polsce.

Amnesty International opublikowała przed zaprzysiężeniem Obamy 17-punktową listę zadań, które nowy prezydent USA powinien wykonać. Oprócz zamknięcia Guantanamo są tam m.in. postulaty zobowiązania administracji USA by niezależnie od przypadku, nie dopuszczała się nigdy arbitralnego naruszania wolności, wydania dekretu potwierdzającego, że w żadnych warunkach USA nie uciekną się do stosowania tortur i doprowadzenie do ujawnienia nazwisk, narodowości, obecnych miejsc pobytu, statusu i okoliczności zatrzymania osób.

Pełna lista postulatów Amnesty International - tutaj.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)