o2.pl wygrywa z Telekomunikacją Polską

Prezes UKE nakazał TP SA ujednolicenie warunków transmisji pakietów internetowych.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) nakazał Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA) zapewnienie abonentom telekomu dostępu do portali i innych usług internetowych oferowanych przez konkurencyjnych przedsiębiorców, podał urząd w komunikacie we wtorek. Decyzja ta podlega natychmiastowemu wykonaniu.

„TP została zobowiązana do równego traktowania wszystkich przedsiębiorców, przez zapewnienie takich samych warunków przesyłu pakietów protokołu internetowego dla ruchu pomiędzy abonentami TP a przedsiębiorcami świadczącymi usługi portalu internetowego, poczty elektronicznej, komunikatora internetowego, przesyłania sygnałów głosowych lub video w sieci internet z wykorzystaniem łączy operatorów trzecich, od których TP nabywa usługę dostępu do internetu, oraz komunikacji z użytkownikami tych przedsiębiorców” – podano w komunikacie.

Ponadto prezes UKE nakazał TP SA udostępnianie informacji, które umożliwią kontrolę poszczególnych konfiguracji urządzeń realizujących przesył pakietów protokołu internetowego.

Postępowanie w tej sprawie było prowadzone przez prezesa UKE z inicjatywy spółki o2.pl, która wskazała, że od 2004 roku TP SA blokuje i spowalnia ruch internetowy pomiędzy swoimi abonentami a urządzeniami o2.pl.

„Oznaczało to, że obsługiwany przez o2.pl portal otwierany przez abonentów TP działał znacznie wolniej od innych konkurencyjnych stron internetowych, a tym samym korzystanie z usług oferowanych przez o2.pl na rzecz abonentów TP było bardzo utrudnione lub niemożliwe” – czytamy dalej.

W maju 2004 roku o2.pl złożyła do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o zabezpieczenie dowodu z oględzin zapisu konfiguracji urządzeń sterujących ruchem TP SA. Opinia biegłego sądowego potwierdziła, że TP SA dzieliła ruch internetowy na trzy kategorie przedsiębiorców, spośród których dwie podlegały znacznemu lub umiarkowanemu ograniczaniu szybkości transmisji.

Ponadto TP SA domaga się od polskich portali internetowych opłat znacznie wyższych niż od zagranicznych przedsiębiorców oferujących podobne usługi. W ten sposób spółka o2.pl została zmuszona do korzystania z łączy wskazanych przez TP SA i ponosi niczym nieuzasadnione, olbrzymie koszty, w istocie wymuszone przez TP SA, stwierdziło UKE.

„Prezes UKE uznał więc za niezbędne nałożenie obowiązków regulacyjnych w sytuacji, gdy: działania TP wyraźnie wskazują, że w porównywalnych okolicznościach TP różnicuje warunki działalności przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zależności od tego, do jakiej grupy zostaną oni zaklasyfikowani według uznaniowych kryteriów ustalanych arbitralnie przez TP” – głosi komunikat.

„Jesteśmy zadowoleni z wyniku postępowania, które jednoznacznie potwierdza, że Telekomunikacja Polska wykorzystując swoją uprzywilejowaną pozycję monopolisty naruszała prawo. Decyzja Prezesa UKE otwiera również drogę dla roszczeń odszkodowawczych dla użytkowników TP, którym przez lata umyślnie sprzedawano upośledzoną usługę dostępu do Internetu. Decyzja UKE pozwoli nam na znalezienie tańszego operatora i ograniczenie miesięcznych kosztów transmisji danych ze 100 tys. do około 20 tys. zł” – mówi Jacek Świderski, Członek Zarządu, o2.pl.

TP SA miała na koniec pierwszego kwartału 2006 roku 1,231 mln klientów neostrady oraz 1,319 mln klientów szerokopasmowego internetu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)