O wolnym dla taty musi wiedzieć następny szef

W świadectwie pracy należy podać informację ?o wykorzystywaniu przez pracownika urlopu ojcowskiego, jeżeli w chwili wystawiania ?dokumentu dziecko nie ukończyło roku lub ?nie minęło 12 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku o jego przysposobieniu.

O wolnym dla taty musi wiedzieć następny szef
Źródło zdjęć: © rp.pl | rp.pl

Pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, ale nie dłużej niż do:

- ?ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo

- ?upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - nie dłużej niż do ukończenia przez nie dziesiątego roku życia.

Wymiar urlopu nie zależy od liczby urodzonych lub adoptowanych dzieci. W każdym przypadku są to dwa tygodnie.

Art. 97 k.p. i rozporządzenie ministra pracy ?i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.) nie wskazują bezpośrednio, że w świadectwie należy podawać jakiekolwiek informacje o wykorzystaniu tego uprawnienia. Jednak celem wydawania tego dokumentu jest m.in. umożliwienie kolejnemu pracodawcy zapoznania się z tym, czy pracownik ?w poprzednim zatrudnieniu wykorzystał przywileje ?i świadczenia wpływające na jego uprawnienia ?w trakcie następnego stosunku pracy. Jednym z nich jest urlop ojcowski. Jego specyfika wymaga wyraźnego odniesienia się do niego w świadectwie. Urlop ten można bowiem wykorzystać we wskazanym tylko przedziale czasu bez dalszego precyzowania - inaczej niż np. dodatkowy urlop macierzyński. Ten wolno wziąć tylko bezpośrednio po zwykłym macierzyńskim. Przy urlopie ojcowskim etatowiec w pełni swobodnie decyduje o terminie jego wybrania (zachowując wymagane przez art. 182 3 § 2
k.p. wyprzedzenie przy składaniu wniosku). Wskazał na to także resort pracy (stanowisko MPiPS z 16 maja 2012 r. w sprawie zamieszczania informacji o uprawnieniach pracowniczych w świadectwie pracy). W jego ocenie informacja o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego powinna być zamieszczona w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy. W tym punkcie pracodawca przekazuje dane o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń w zakresie wpływającym na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów. Takim uprawnieniem jest urlop ojcowski. Pracownik, który go wykorzystał, nie może bowiem ponownie z niego skorzystać u kolejnego pracodawcy.

Informacja o wybraniu urlopu ojcowskiego zamieszcza się zatem w rubryce dotyczącej wykorzystania dodatkowego urlopu albo innych uprawnień lub świadczeń przewidzianych prawem pracy.

Tutaj jednak zwróćmy uwagę na zawarty ?w objaśnieniu sposób wypełniania dokumentu. Przy jego ust. 4 pkt 9 wskazuje się, że pracodawca informuje o wykorzystaniu przez etatowca uprawnień ?i świadczeń tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów. Jeżeli więc dziecko pracownika ukończy wiek uprawniający do wybrania na nie urlopu ojcowskiego, dane o korzystaniu z tego uprawniania zawarte w świadectwie nie służyłyby już kolejnemu pracodawcy, gdyż ?i tak nie wpływałyby na uprawnienia pracownicze.

Ważne! O wybraniu urlopu ojcowskiego informujemy w świadectwie np. wtedy, gdy pracownik zmienia firmę kilka miesięcy po urodzeniu mu się dziecka. Pracodawca nie podaje zaś takich danych, gdy np. umowa o pracę rozwiąże się z końcem grudnia 2014 r., a pracownikowi urodziło się dziecko w 2012 r.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)