PolskaO wojennej tułaczce Polaków wystawa w Licheniu

O wojennej tułaczce Polaków wystawa w Licheniu

"Jakaż piękna musi być Polska" - to tytuł
wystawy opowiadającej o wojennej tułaczce Polaków w czasie II
wojny światowej, którą otwarto w bazylice Sanktuarium
Maryjnego w Licheniu.

Materiały pokazane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów licheńskiego Muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego. Znajduje się tam m.in. "Kronika klasy 3A Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Bottisham w Anglii". Zatytułowano ją "Nasze przeżycia", była prowadzona w latach 1952-1956 przez uczniów tej klasy.

Urodzeni głównie na wschodnich terenach Rzeczypospolitej i deportowani wraz z rodzinami przeszli drogę przez Syberię, Iran, Irak, Palestynę, Liban, Indie, Afrykę, by ostatecznie trafić do Anglii. To oni, wówczas jeszcze jako kilkunastoletni chłopcy, opowiadają o dramatycznych losach Polaków.

Na kilkudziesięciu dużych planszach zwiedzający mogą znaleźć informacje m.in. czym były deportacje, kogo dotknęły i jak potoczyły się losy Polaków ocalonych dzięki Armii Andersa i ewakuacji polskiego wojska w 1942 r. Do tej grupy należeli m.in. uczniowie klasy 3A, których większość nie mogła już powrócić do ojczyzny.

Na jednej z plansz widać zdjęcie stojących na murku 25 chłopców, a poniżej podpis "Nasza klasa 3A" i dopisane słowa: "Każdy z nas znajdzie tu swój szlak".

"Poprzez kazachstańskie stepy i wody kaspijskie, poprzez zatokę perską i brudne ulice Teheranu, poprzez wschodnie pustynie i burze indyjskie szedłem wraz ze swoimi braćmi w nadziei, że wrócę do Ojczyzny (...). Szedłem ciągle naprzód, ciągle w nieznane, z tymi którzy swą krwawą drogę znaczyli lasem krzyży (...). Tak w tym szlaku krzyży, tam daleko, pozostała maleńka mogiła zawierająca jedną z najdroższych mi osób - mojego Ojca" - napisał w kronice klasy szesnastoletni wówczas Mietek.

Kronika klasy zawiera wiele innych wojennych wspomnień chłopców i tragicznych dziejów ich rodzin. "To przejmujący opis II wojny światowej widzianej oczyma dzieci" - mówi Irena Wawrzyniak z licheńskiego sanktuarium.

Kronikę zamyka krótka notatka z 15 sierpnia 1956 r. z uroczystości rozdania świadectw maturalnych. Licheńskie muzeum poszukuje bohaterów tej kroniki, umieszczając na wystawie listę z wszystkimi nazwiskami uczniów klasy 3A.

W piątek w sanktuarium w Licheniu rozpoczął się także oficjalnie sezon pielgrzymkowy, który potrwa do października.

Ekspozycję można oglądać do końca października.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)