Trwa ładowanie...
d17e04d

O tym ataku "kanara" mówi cała Polska. Wiemy, czy mógł usiąść na pasażerce

21-letnia Kerrie nie skasowała biletu w bydgoskim autobusie. Chwilę później kontroler usiadł na niej, dusił ją i nazwał "czarnuchem". Nie przestawał, mimo protestów pasażerów. Tu rodzi się pytanie, ile wolno kontrolerom biletów. Sprawdziliśmy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co może tzw. "kanar"?
Co może tzw. "kanar"? (Agencja Gazeta, Fot: Artur Kubasik)
d17e04d

– Zejdź ze mnie, zejdź ze mnie – błagała czarnoskóra Kerrie, która do Polski przybyła z dalekiego Belize. Kontroler zdawał się jej nie słyszeć, bo im bardziej prosiła, tym mocniej przyciskał ją nogami do podłogi. Pasażerowie krzyczeli i grozili, a on bronił się twierdząc, że Kerrie zaatakowała go pierwsza. Czy to dało mu prawo, by tak ją potraktować? Całą sprawę opisaliśmy tutaj.

W Polsce uprawnienia kontrolerów reguluje ustawa "Prawo przewozowe" z 1984 r. Art. 33 ust. 7 tego dokumentu mówi, że "przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona" ma m.in. "prawo ująć podróżnego i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organów porządkowych". Tak też tłumaczono kontrolerów z Bydgoszczy – zatrzymali Kerrie i planowali dojechać z nią na następny przystanek, a potem wezwać policję. Ale czy w drodze mogli użyć przemocy, co ewidentnie widać na nagraniu przekazanym portali Onet.pl?

"Ujęcie", jak wyjaśniono, oznacza, że kontroler może fizycznie uniemożliwić pasażerowi wyjście ze środka komunikacji lub oddalić się z przystanku. A więc jeśli zablokuje albo przetrzymuje kogoś siłą, to nie poniesie konsekwencji – pozbawia go na krótki okres wolności, ale z myślą, że taką osobą jak najszybciej zajmie się policja. "Czynności kontrolne przeprowadza się w pojeździe. Kontynuacja czynności kontrolnych w stosunku do pasażera, który nie posiadał ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego do ulg jest dopuszczalna na przystanku za zgodą pasażera, pod warunkiem że wcześniej ustalono jego tożsamość" - a tak brzmi już jeden z zapisów dotyczących kontroli biletów w Bydgoszczy.

d17e04d

Podziel się opinią

Share
d17e04d
d17e04d
Więcej tematów