O trzech takich, co zadecydowali o losach Polski i świata
W czwartek 4 lutego mija 65. rocznica rozpoczęcia konferencji jałtańskiej, która miała decydujące znaczenie dla kształtu powojennej Europy. Konferencja, nazywana też "krymską", trwała od 4 do 11 lutego 1945 roku. Wzięli w niej udział szefowie rządów trzech mocarstw sojuszniczych, tzw. "Wielkiej Trójki" w II wojnie światowej: Związku Radzieckiego - Józef Stalin, Stanów Zjednoczonych - prezydent Franklin Delano Roosevelt oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill. Zdaniem historyka profesora Wojciecha Roszkowskiego, konsekwencje konferencji jałtańskiej były niezwykle bolesne dla Polski oraz Europy Wschodniej.
Profesor Roszkowski przypomina, że w Jałcie przywódcy ówczesnych mocarstw podjęli fatalne dla Polski decyzje. Polska utraciła Kresy Wschodnie na rzecz ZSRR, z tego powodu miliony Polaków albo pozostało na terytorium Związku Radzieckiego albo zostało wykorzenionych i deportowanych na tereny, które Polska otrzymała jako rekompensatę w postaci dotychczasowych ziem niemieckich: Pomorza Zachodniego, Prus Wschodnich i Śląska. Mocarstwa zgodziły się na utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej w Warszawie. Jak podkreśla historyk, to oznaczało, że Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływ. Profesor Roszkowski dodaje, że konsekwencje konferencji jałtańskiej miały też fatalne skutki dla Europy. Ustalono wtedy tak zwane strefy wpływów, a większość Europy Wschodniej znalazła się właśnie w strefie sowieckiej. Historyk podkreśla, że konferencja miała dla Polski również negatywne konsekwencje ekonomiczne. Polska po wojnie z powodu oporu Stalina nie otrzymała pomocy w ramach planu Marshalla, co spowodowało
zapaść gospodarczą naszego kraju. Przeciwko ustaleniom konferencji jałtańskiej protestował rząd Rzeczpospolitej na uchodźstwie oraz władze polskiego państwa podziemnego, które deklarowały gotowość ułożenia stosunków z ZSRR i udziału w powołaniu rządu jedności narodowej. Postanowienia konferencji jałtańskiej, które doprowadziły do podziału Europy, tworząc radziecką strefę wpływów, straciły moc po rozpadzie bloku państw zależnych od ZSRR w latach 1989-1990 oraz samego ZSRR w 1991 roku.