Trwa ładowanie...
d2cyb2q
d2cyb2q

Nysa: wiezienie za próbę przemytu strontu

Sąd Rejonowy w Nysie skazał na rok więzienia Janusza K., który w 1995 roku próbował przemycić z Polski do Czech materiały radioaktywne. Wyrok jaki zapadł we wtorek nie jest prawomocny, obrońca zapowiedział apelację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2cyb2q

Zdarzenie miało miejsce jesienią 1995 roku. Janusz K. wraz z dwoma obywatelami Czech próbował przekroczyć granicę na przejściu w Głuchołazach (woj. opolskie). Na granicy zamontowane były już wówczas urządzenia radiometryczne. Zaalarmowani funkcjonariusze Straży Granicznej odkryli w samochodzie, którym jechali mężczyźni pojemniki z radioaktywnym izotopem strontu. Czechów przekazano ich organom ścigania, zostali osądzeni i skazani.

Janusz K. nie został wówczas aresztowany. Wkrótce mężczyzna zniknął i był poszukiwany międzynarodowym listem gończym. Prawdopodobnie przebywał w jednym z krajów byłego Związku Radzieckiego. W grudniu ub.r. zatrzymano go na lotnisku w Warszawie.

Mężczyzna przyznał się do przemytu, ale jak tłumaczył nie wiedział co było w pojemnikach, a o przewiezienie ich przez granicę poprosiła go nieznajoma osoba. (an)

d2cyb2q

Podziel się opinią

Share
d2cyb2q
d2cyb2q
Więcej tematów