Nuncjusz: musimy ciągle bronić godności człowieka
Ciągle trzeba podejmować wciąż ważne
zadanie obrony godności człowieka - powiedział nuncjusz apostolski
w Polsce abp Józef Kowalczyk podczas mszy św. w
warszawskiej bazylice św. Krzyża, inaugurującej obchody VII Dnia
Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka".
14.10.2007 | aktual.: 14.10.2007 11:24
Czynimy to właśnie przed kolejną, 29. rocznicą wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Przypominamy sobie jego wzór postępowania, jego postawę pokornej służby wobec człowieka. Dawał nam tego przykłady w różny sposób, np. przez mycie nóg podczas mszy Wieczerzy Pańskiej; odwiedzanie chorych, niepełnosprawnych, trędowatych, ludzi pokrzywdzonych, nie wykluczając odwiedzin swego niedoszłego zabójcy w więzieniu - mówił abp Kowalczyk.
Dodał, że Jan Paweł II przywracał poczucie godności człowieka jako "dziecka Bożego i ukazywał bezcenną wartość naszej narodowej, głęboko chrześcijańskiej kultury, otwartej na ubogacający wszystkich dialog z innymi narodami Europy i świata".
Nuncjusz zwrócił się z apelem o to, abyśmy od Jana Pawła II uczyli się jak troszczyć się o własną godność ludzką, jak bronić godności każdego człowieka, jak budować cywilizację miłości.
Abp Kowalczyk przypomniał, że każdego roku Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", powołana przez Konferencję Episkopatu Polski, zbiera ofiary na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, pochodzącej z małych miast i wsi. Dodał, że ok. 1750 uczniów i studentów jest objętych programem edukacyjno- wychowawczym.
Każdy dobrze wykształcony i moralnie uformowany człowiek jest skarbem dla społeczeństwa. Zatem popierając Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wspomagamy naszą młodzież, wspólnie ubogacamy się i wyrażamy cześć dla Jana Pawła II - podkreślił nuncjusz.
Zaapelował, by w dzisiejszą niedzielę, w miarę swych możliwości, wszyscy ludzie dobrej woli, zwłaszcza wierni, pospieszyli z pomocą tym młodym ludziom. Każdy grosz, jaki w dniu dzisiejszym złożymy na ten cel, jest wyrazem solidarności z ludźmi bardziej od nas potrzebującymi; jest także jakimś wyrazem wdzięczności Bogu za wszelkie dobrodziejstwa, jakimi nas nieustannie obdarza - zaznaczył abp Kowalczyk.
Podczas mszy wierni modlili się o rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II.
Oprócz licznie zgromadzonych wiernych stolicy, we mszy uczestniczyły także inaugurujące rok akademicki senaty i studenci: Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Natomiast przed kościołem wolontariusze, w tym stypendyści z Dzieła Nowego Tysiąclecia, powołanego przez Konferencję Episkopatu Polski, zbierali ofiary na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi. W zbiórkę pieniędzy w Warszawie zaangażowało się kilkuset wolontariuszy.