Trwa ładowanie...
dhzqz07
01-07-2004 17:00

Nowy związek przeciwnowotworowy

Związek o nazwie imidazoakrydon C 1311, zsyntetyzowany przez naukowców z Politechniki Gdańskiej, być może będzie nowym lekiem przeciwnowotworowym. Musi pozytywnie przejść fazę badań klinicznych, która rozpoczęła się w połowie czerwca w Stanach Zjednoczonych.

dhzqz07
dhzqz07

Związek chemiczny powstał w zespole naukowym prof. Jerzego Konopy z Katedry Technologii Leków i Biochemii Politechniki Gdańskiej.

Skierowanie związku chemicznego do badań klinicznych to bardzo duży sukces naukowców z gdańskiej uczelni. Statystyki wskazują, że z 20 tys. badanych związków chemicznych zaledwie jeden ma szanse stać się zarejestrowanym lekiem - powiedziała rzeczniczka Politechniki Gdańskiej, Beata Orzażewska.

Jak do tej pory, imidazoakrydon C 1311 wykazywał w badaniach nad nowotworami doświadczalnymi u zwierząt silne działanie przeciwnowotworowe. W pierwszej fazie oddziaływania na komórki nowotworowe związek hamuje ich proliferację (namnażanie), w kolejnej fazie sprawia, że komórki giną poprzez apoptozę (śmierć komórki).

Wyniki badań okazały się na tyle pomyślne, że preparat skierowano do pierwszej fazy badań klinicznych.

dhzqz07

Zespół naukowy prof. Konopy od kilkudziesięciu lat prowadzi badania w poszukiwaniu środków przeciwnowotworowych. Rocznie syntetyzuje się od 50 do 100 nowych związków, dla których określane są właściwości cytotoksyczne - czyli toksyczne w stosunku do utrzymywanych w hodowli komórek nowotworowych pochodzenia ludzkiego - oraz działanie przeciwnowotworowe w stosunku do nowotworów doświadczalnych u zwierząt, najczęściej u myszy - powiedziała rzeczniczka.

Z grupy zsyntetyzowanych w Gdańsku związków, największą aktywność przeciwnowotworową wykazał właśnie imidazoakrydon C-1311. Badania na nowotworach doświadczalnych u zwierząt, przeprowadzone w ośrodkach naukowych w kraju i za granicą, zaowocowały zakwalifikowaniem związku do badań klinicznych.

Badania te mają posłużyć potwierdzeniu działania terapeutycznego u pacjentów cierpiących na nowotwory. Imidazoakrydony w badaniach doświadczalnych na zwierzętach wykazały silne działanie hamujące wzrost nowotworów jelita grubego. Faza badań klinicznych prowadzona będzie u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami litymi.

Badania kliniczne pierwszej fazy to tylko jeden z etapów wprowadzania do użytku nowego leku. Czas całej procedury to około 10-14 lat, a same badania kliniczne wymagają minimum sześciu lat. Koszt wyprodukowania nowego leku sięga 500 mln USD, z czego największy procent stanowią koszty badań klinicznych - zaznaczyła Orzażewska.

dhzqz07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzqz07
Więcej tematów