Trwa ładowanie...

Nowy raport ONZ: Co 5 sekund na świecie umiera dziecko poniżej 15 roku życia

Według nowego raportu opublikowanego przez UNICEF, Światową Organizację Zdrowia (WHO) i wydział ONZ ds. Ludności – w 2017 roku na świecie zmarło około 6,3 mln dzieci poniżej 15 roku życia. Co 5 sekund umiera jedno dziecko.

Nowy raport ONZ: Co 5 sekund na świecie umiera dziecko poniżej 15 roku życiaŹródło: iStock.com
d3r96zs
d3r96zs

Nowy raport ONZ: wysoka umieralność dzieci poniżej 15 roku życia

Według raportu w 2017 roku zmarło około 6,3 mln dzieci poniżej 15 roku życia. Większość z nich (5,4 mln) zmarła przed 5 urodzinami, z czego połowa w pierwszym miesiącu życia. Dzieci żyjące w krajach o najwyższym wskaźniku umieralności są nawet 60 razy bardziej narażone na śmierć w ciągu pierwszych pięciu lat życia.

"Bez podjęcia natychmiastowych działań do 2030 r. umrze 56 mln dzieci poniżej 5. roku życia, z czego połowa to noworodki" – tak skomentował raport dyrektor UNICEF ds. badań, Laurence Chandy. "Od 1990 r. osiągnęliśmy ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci, ale wciąż miliony z nich umierają z powodu tego kim są i gdzie przyszły na świat. Dzięki prostym rozwiązaniom takim jak leki, czysta woda, elektryczność i szczepienia możemy zmienić tę rzeczywistość dla każdego dziecka."

Większość dzieci poniżej 5 roku życia umiera na skutek komplikacji okołoporodowych, zapalenia płuc, sepsy czy malarii. Wskaźnik umieralności jest również średnio o 50% wyższy na obszarach wiejskich niż na obszarach miejskich. Przyczynami zgonów starszych dzieci są najczęściej utonięcia i wypadki drogowe.

"Miliony dzieci nie powinny wciąż umierać z powodu braku dostępu do wody, sanitariatów, żywności i opieki medycznej" dodaje dr Princess Nono Simelela z WHO. "Powinniśmy przede wszystkim zapewnić powszechny dostęp do dobrej jakości opieki medycznej dla każdego dziecka, szczególnie w okresie okołoporodowym i w pierwszych latach życia."

Raport ONZ: najwięcej zgonów dzieci w Afryce Subsaharyjskiej

Według raportu w 2017 roku połowa zgonów dzieci poniżej 5 roku życia miała miejsce w krajach Afryki Subsaharyjskiej, a kolejne 30% w Azji Południowej. Dla dzieci na całym świecie najbardziej niebezpiecznym okresem jest pierwszy miesiąc życia. W 2017 roku zmarło ponad 2,5 mln noworodków – najwięcej w Afryce.

d3r96zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r96zs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj