Nowy przypadek choroby szalonych krów?
Amerykańskie ministerstwo
rolnictwa prowadzi dochodzenie w prawie domniemanego nowego
przypadku choroby szalonych krów - poinformował w
Waszyngtonie naczelny weterynarz Stanów Zjednoczonych.
Rutynowe badania wykazały prawdopodobną obecność zarazków choroby szalonych krów (BSE) - poinformował przedstawiciel urzędu, nie precyzując skąd pochodziło zarażone zwierzę.
Dalsze, szczegółowe badania prowadzone są w wyspecjalizowanym laboratorium w Ames w stanie Iowa. Ich wyniki spodziewane są w ciągu 4-7 dni.
Prowadząc ogólne badania wg wysoce dokładnych procedur co jakiś czas otrzymuje się pozytywne wyniki, które nie mają jednak ostatecznego charakteru. Takie przypadki są rzeczą normalną, ale nie oznaczają jeszcze, że wykryliśmy przypadek BSE - powiedział John Clifford, naczelny weterynarz USA.
Przypadki choroby szalonych krów, częste jeszcze kilka lat temu w Europie sa obecnie rzadkością, dzięki zdecydowanym krokom podjętym przez władze krajow, w których choroba wystąpiła, przede wszystkim Wielkiej Brytanii, gdzie przed laty profilaktycznie wybito miliony sztuk bydła.
Walka z BSE prowadzona jest tak zdecydowanie, bowiem choroba ta, przenoszona przez zarazki w postaci drobin białka zwanych prionami, może atakować ludzi, powodując chorobę Creutzfeldta - Jakoba, polegającą rownież, podobnie jak BSE u bydła, na kończącym się śmiercią rozkładzie tkanki mózgowej.
Do tej pory na całym świecie wykryto ponad 150 przypadków choroby Creutzfeldta - Jakoba spowodowanej najprawdopodobniej zjedzeniem zarażonego prionami mięsa lub jego przetworow. Z tej liczby w USA wykryto tylko jeden taki przypadek, przy czym zarażenie nastąpiło prawdopodobnie podczas pobytu chorego w W.Brytanii.
Do tej pory w Stanach Zjednoczonych wykryto tylko dwa oficjalnie potwierdzone przypadki BSE, czyli gąbczastego zwyrodnienia mózgu (encefalopatii) u bydła. Pierwszy w grudniu 2003 roku w stanie Washington, u krowy urodzonej w Kanadzie. Drugi w czerwcu ub. roku w Teksasie u krowy która urodziła i dorosła w tym stanie.
Wykrycie tych przypadków miało istotne konsekwencje handlowe, bowiem część odbiorców wołowiny amerykanskiej, w tym tak poważni jak Japonia i Korea Południowa, zamknęła swe rynki. Gdyby obecny przypadek potwierdził się byłby to poważny cios dla rolnictwa i handlu USA, które usilnie walczą o przywrócenie wiarygodności i trwałe zakończenie embarga.