Nowy pomysł ministra Giertycha
Historia Polski będzie oddzielnym przedmiotem nauczania w szkołach. Na tych lekcjach realizowane będzie wychowanie patriotyczne - zapowiedział w Lublinie wicepremier, minister edukacji Roman Giertych.
Giertych wyjaśnił, że historia będzie podzielona na dwa przedmioty: historię Polski i historię powszechną. Przedmiot wiedza o społeczeństwie zostanie zlikwidowany, a jego treści będą przekazywane na lekcjach historii powszechnej. Zmiany te nastąpią "za rok, najpóźniej za dwa" - powiedział Giertych na konferencji prasowej.
Zaznaczył, że wychowywania młodzieży w miłości do Ojczyzny nie warto uczyć w ramach odrębnego przedmiotu. Tego typu postaw uczy się na przykładach, na konkretnym wzorcu, bo miłość do Ojczyzny nie jest teoretyczną wiedzą - podkreślił.
Podział na historię Polski i historię powszechną w szkołach będzie zgodny z podziałem nauczania historii obowiązującym na wszystkich uczelniach od lat - zauważył Giertych. Historii kraju ojczystego we wszystkich krajach uczy się bardziej dokładnie, z innym emocjonalnym nastawieniem, niż historii powszechnej. Uczenie historii kraju ojczystego tak, jak historii powszechnej, jest przejawem kosmopolityzmu, może nie intencjonalnym, ale faktycznym - powiedział Giertych.
Minister edukacji konsultował ten pomysł z prezydentem. Propozycja została bardzo dobrze przyjęta przez prezydenta - powiedział. Dodał, że konsekwencją zmian będzie powstanie oddzielnych podręczników do historii Polski i historii powszechnej. Ich zatwierdzaniem miałaby się zajmować specjalna, apolityczna rada podręcznikowa przy prezydencie.
Prezydent Lech Kaczyński, na konferencji prasowej przed odlotem na środowy mecz Polska-Niemcy, potwierdził, że rozmawiał w tej sprawie z ministrem edukacji narodowej. Dwa oddzielne przedmioty - historia Polski i historia powszechna - to nie jest zły pomysł - ocenił.
Ten pomysł jest autorskim pomysłem ministra Giertycha, ale podoba mi się, szczególnie jeśli zaczelibyśmy go stosować na poziomie gimnazjum i liceum - powiedział prezydent.
Jak przypomniał, w ten sposób historię wykłada się m.in. na studiach prawniczych. Na prawie, jak świat światem, są dwa oddzielne przedmioty - historia prawa polskiego i historia prawa powszechnego - podkreślił.
Giertych zapowiedział też uruchomienie specjalnego programu rządowego wspierającego wycieczki szkolne do miejsc najważniejszych wydarzeń historycznych w kraju. W programie byłyby określone standardy wyjazdów, a także zapewnione rządowe dofinansowanie wycieczek.
Dodał, że program będzie też obejmował wycieczki młodzieży ze starszych klas liceów do byłych niemieckich obozów koncentracyjnych, aby zachować pamięć o tragicznym losie, zarówno Polaków jak i Żydów, w czasie II wojny światowej i budzić u młodzieży współczucie. Zdaniem Giertycha jest to najlepsze lekarstwo na "różnego rodzaju fobie i antagonizmy". To może pogłębić dobre relacje i dobre odniesienia między Polakami, a narodem żydowskim - dodał.