Nowy podwariant BA.2 Omikronu. Potwierdzono go w kolejnych krajach
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że podwariant BA.2 Omikronu został zidentyfikowany już w pięciu państwach Afryki. Jego obecność potwierdzono w Kenii, RPA, Botswanie, Malawi i Senegalu. Zdaniem ekspertów nowy podwariant jest bardziej zaraźliwy od standardowej wersji Omikronu.
Wiadomość o wykryciu podwariantu BA.2 Omikronu w kolejnych państwach Afryki przekazała w czwartek dr Nicksy Gumede-Moeletsi ze Światowej Organizacji Zdrowia. Ekspertka wskazała, że najnowsze doniesienia ws. nowej mutacji są niepokojące.
Naukowcy twierdzą, że BA.2 wykazuje się większą zakażalnością oraz jest trudniejszy do wykrycia od podstawowej wersji BA.1 Omikronu.
Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych (SSI) przekazała wcześniej, że podwariant BA.2 jest w stanie łatwiej infekować osoby, które zaszczepiły się przeciw koronawirusowi.
Zobacz też: Dymisja po wycieku maila. "Przekroczenie wszelkich norm"
Podwariant BA.2 Omikronu jest już w ponad 40 krajach. Badania trwają
Na temat podwariantu BA.2 Omikronu wypowiedziała się niedawno Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA). Poinformowano, że zdiagnozowano go już w ponad 40 krajach na świecie. Najwięcej przypadków zakażenia tą mutacją wykryto do tej pory w Danii - w połowie stycznia stanowiła ona 45 proc. wszystkich nowych infekcji.
Odmianę zidentyfikowano także w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Indiach oraz Singapurze. - Nie jest jeszcze jasne, dlaczego podwariant rozprzestrzenia się tak szybko. Być może jest on bardziej wytrzymały na uzyskaną w społeczeństwach odporność - zauważył Anders Fomsgaard, naukowiec z duńskiego instytutu Statens Serum (SSI).
Specjaliści sądzą, że nie można wykluczyć możliwości, iż podwariantem BA.2 mogą zakazić się osoby, które przeszły chorobę COVID-19 wywołaną standardowym podwariantem BA.1.
Koronawirus w Polsce. Liczba zakażeń rośnie
W czwartek Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport epidemiczny. Potwierdzono, że w ciągu ostatniej doby koronawirusem w Polsce zakaziło się 39 114 osób. Zmarło 239 pacjentów z COVID-19. Wykonano 144 tys. testów.
Nowe potwierdzone przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (6236), śląskiego (5698), dolnośląskiego (3239), wielkopolskiego (3098), małopolskiego (2919), pomorskiego (2875), łódzkiego (2710), lubelskiego (2000), warmińsko-mazurskiego (1840), kujawsko-pomorskiego (1798), podkarpackiego (1429), zachodniopomorskiego (1229), podlaskiego (1079), świętokrzyskiego (962), opolskiego (931), lubuskiego (836).
Od wybuchu epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się 4 925 270 osób. W sumie stwierdzono 105 434 ofiar śmiertelnych.