WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nowy "namiestnik" Putina na Krymie. W przyszłym tygodniu powstanie wolna strefa gospodarcza?

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powołał wiceadmirała Olega Bieławiencewa, bliskiego współpracownika ministra obrony Siergieja Szojgu, na swojego pełnomocnego przedstawiciela w Krymskim Okręgu Federalnym (KOF). Według "Kommiersant" już w przyszłym tygodniu Rosja planuje utworzyć na Półwyspie wolną strefę gospodarczą, w której działalność gospodarcza będzie prowadzona na preferencyjnych warunkach (ulgi celne, podatkowe i walutowe).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin i Siergiej Szojgu
Władimir Putin i Siergiej Szojgu (AFP, Fot: Ria-Novosti / Alexey Druzhinin)
WP

W skład utworzonego w piątek przez prezydenta KOF wchodzą Republika Krymu (RK) i Sewastopol, zaanektowane przez Rosję od Ukrainy. Władze w Kijowie i Zachód nie uznały przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej, a jej interwencję zbrojną w tym ukraińskim regionie oceniły jako agresję.

Doprowadzi Krym "do stanu godnego regionu Rosji"?

64-letni Bieławiencew jest absolwentem Wyższej Uczelni Inżynierskiej Marynarki Wojennej w Sewastopolu. Przez wiele lat był oficerem wywiadu, m.in. w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Z tej pierwszej w 1985 roku został wydalony pod zarzutem szpiegostwa.

WP

W 1995 roku został pierwszym zastępcą dyrektora Roswoorużenija, państwowej agencji zajmującej się eksportem i importem broni oraz sprzętu wojskowego. W 2001 roku przeszedł do Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, którym wówczas kierował Szojgu, jeden z najbliższych współpracowników Putina. W 2012 roku, gdy prezydent wyznaczył Szojgu na gubernatora obwodu moskiewskiego, Bieławiencew został szefem jego kancelarii. Później przeszedł z nim do Ministerstwa Obrony.

Cytowany przez dziennik "Kommiersant" szef Administracji Prezydenta FR Siergiej Iwanow oświadczył, że głównym zadaniem Bieławiencewa będzie "doprowadzenie Krymu do stanu godnego regionu Federacji Rosyjskiej".

Przejęcie gospodarcze

Według moskiewskiej gazety, Kreml w przyszłym tygodniu zamierza utworzyć na Półwyspie Krymskim wolną strefę gospodarczą, w której działalność gospodarcza będzie prowadzona na preferencyjnych warunkach (ulgi celne, podatkowe i walutowe). W czwartek w Symferopolu z premierem RK Siergiejem Aksjonowem rozmawiał o tym doradca prezydenta FR Władisław Surkow.

WP

Surkow wziął tam też udział w naradzie z udziałem członków krymskiego rządu, miejscowych przedsiębiorców i moskiewskich biznesmenów. Uczestnicy spotkania zostali poinformowani, że problemami rozwoju gospodarczego Krymu w rządzie Rosji będzie się zajmować wicepremier Dmitrij Kozak.

Kozak to inny z zaufanych współpracowników Putina. Dotychczas odpowiadał za przygotowanie Soczi do zimowych igrzysk olimpijskich, uznanych za sukces organizacyjny.

Zmiana w geografii Rosji

Okręgi federalne to najwyższy szczebel podziału administracyjnego Federacji Rosyjskiej. Dotychczas było ich osiem: Centralny, Północno-Zachodni, Dalekowschodni, Syberyjski, Uralski, Nadwołżański, Południowy i Północnokaukaski. Na czele okręgów stoją pełnomocni przedstawiciele prezydenta FR. Dwaj z nich - Aleksandr Chłoponin (Północny Kaukaz) i Jurij Trutniew (Daleki Wschód) mają rangę wicepremierów.

WP

W skład Federacji Rosyjskiej wchodziły dotąd 83 równoprawne podmioty: 21 republik, 9 krajów, 46 obwodów, dwa miasta wydzielone (Moskwa i Petersburg), jeden obwód autonomiczny i cztery okręgi autonomiczne.

Polub WP Wiadomości
WP
WP