PolskaNowy kształt sądów 24-godzinnych

Nowy kształt sądów 24‑godzinnych

Policja nie będzie przymusowo dowozić sprawców wykroczeń do sądu, a państwo obowiązkowo zapewniać im obrońców - takie rozwiązania dotyczące sądów 24-godzinnych chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości - informuje "Życie Warszawy".

Do końca miesiąca będą gotowe założenia projektu zmian w kodeksie karnym, potem rozpoczną się prace legislacyjne - powiedział "Życiu Warszawy" prof. Andrzej Zoll, szef zespołu przygotowującego zmiany dotyczące sądów 24-godzinnych. Za tydzień eksperci dokonają ostatecznych uzgodnień, ale już dziś wiadomo, że los co najmniej dwóch rozwiązań, które budziły największe kontrowersje, jest przesądzony.

Chodzi o dowożenie sprawcy przez policję do prokuratury, sądu, a często wcześniej do izby wytrzeźwień oraz fundowanie adwokata każdemu, kto staje przed sądem w tym trybie. Zrezygnujemy z tego - zapowiada prof. Zoll. Teraz sądzeni w szybkim trybie są obowiązkowo zatrzymywani na 48 godzin. Pozostają w areszcie pod opieką policji aż do momentu, kiedy sąd wyda wyrok. Każdemu oskarżonemu przysługuje adwokat z urzędu, za którego płaci państwo (360 złotych netto za sprawę). Na honoraria obrońców wydano dotąd przeszło 10 mln zł.

Do tej pory w całym kraju w szybkim trybie rozpoznano około 30 tys. spraw. Ponad 86% dotyczyło pijanych kierowców i rowerzystów. Stadionowych zadymiarzy i sprawców drobnych kradzieży, dla których tworzono szybkie sądy, było niewielu. Tryb 24-godzinny spowodował ogromne koszty. Wszystko zmierza w kierunku jego zniesienia - mówi prof. Zbigniew Hołda, inny ekspert zespołu.

Co eksperci zaproponują w zamian, by drobni przestępcy złapani na gorącym uczynku mogli być szybko osądzeni? Jak twierdzą, dyskusja nad tym jeszcze trwa - przed zamknięciem prac nie chcą ujawniać zamiennych rozwiązań. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)