Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
usa
15-08-2003 (15:55)

Nowy Jork bez prądu; awaria zaczęła się w Kanadzie

Czy to kolejny zamach terrorystyczny? - Taka pierwsza myśl nasunęła się milionom nowojorczyków po
nagłym wyłączeniu prądu w czwartek o 16.11 czasu lokalnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy Jork bez prądu; awaria zaczęła się w Kanadzie
(AFP)
WP

Z radia samochodowego docierały informacje, że dramatyczna sytuacja jest na całym północno-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a nawet w Kanadzie.

To jeszcze potęgowało złowieszcze obawy. Nie działały komputery, sieć telefonii komórkowej, nawet publiczne radio NPR, korzystające z generatora prądu na Manhattanie, nagle przestało nadawać.

Po kilku minutach dotarła jednak do nowojorczyków wypowiedź burmistrza miasta Michaela Bloomberga, który z przekonaniem powiedział, że nie jest to zamach terrorystyczny. Ludzie odetchnęli z ulgą.

WP

Największa w historii Nowego Jorku katastrofa energetyczna przebiegała w mieście zaskakująco spokojnie. Nie było widać objawów paniki, tratowania ludzi, masowych ucieczek. Ludzie w spokoju starali się dotrzeć do domu.

Bardzo podnoszący na duchu był widok nowojorczyków, którzy sami regulowali ruchem na skrzyżowaniach. Nie działała bowiem nigdzie sygnalizacja świetlna i o wypadek było bardzo łatwo.

W niektórych miejscach mieszkańcy rozdawali wodę strudzonym nowojorczykom, którzy pieszo opuszczali Manhattan.

Najbardziej dramatyczna sytuacja była w nowojorskim metrze. Tysiące ludzi było uwięzionych w podziemnych tunelach. Zarządzono masową akcję ewakuacyjną. Mimo tak krytycznej sytuacji nie doszło do poważniejszych wypadków.

WP

Wielu mieszkańców korzystało z tej wyjątkowej letniej nocy w historii Nowego Jorku. Po raz pierwszy od dziesiątków lat można było podziwiać gwiazdy z ciemnego Manhattanu.

Wiele pubów i knajpek było otwartych mimo braku prądu. Ludzie gromadzili się, spokojnie rozmawiali, pili piwo. Za oświetlenie służyły świeczki.

Awaria systemu energetycznego, miała swe źródło w Kanadzie - powiedział w piątek burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. " Dostawy prądu dla wszystkich nowojorczyków nie zostaną wznowione wcześniej niż w piątek wieczorem. Nie oczekujmy, by metro kursowało podczas wieczornego szczytu" - zapowiedział. Wezwał, by w sobotę nowojorczycy raczej pozostali w domach.

Poinformował, że jedna osoba zmarła na zawał serca i jeden strażak został poważnie ranny w czasie gaszenia pożaru w Nowym Jorku w czasie gigantycznej przerwy w dostawach prądu.

WP

Strażacy interweniowali w czwartek po południu i w nocy ponad 5 tysięcy razy, aby pomóc osobom, które ucierpiały na skutek awarii.

W mieście wybuchło 60 poważnych pożarów, najczęściej spowodowanych przez korzystanie ze świeczek.

Ponad 800 ludzi uwolniono z zatrzymanych na skutek awarii wind.

Do poniedziałku sytuacja w Nowym Jorku ma być w pełni unormowana - zapowiedział burmistrz.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP