PolskaNowy gracz na rynku telefonii komórkowej

Nowy gracz na rynku telefonii komórkowej

Azjatycki Hutchison Whampoa walczy z konsorcjum polskiej Netii o prawo budowy w Polsce czwartej sieci komórkowej. Walczy też z trzema dotychczasowymi operatorami, którzy chcą zablokować wejście nowego gracza - pisze "Gazeta Wyborcza".

Najpóźniej 9 maja będzie wiadomo, kto wygrał przetarg na nowe częstotliwości GSM i w najnowszym standardzie UMTS. Jednak nowy operator będzie w stanie uruchomić swe usługi najwcześniej na początku przyszłego roku. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty podał w środę nazwy spółek, które złożyły oferty. Oprócz operatorów dotychczasowych sieci: Plusa, Ery i Idei, oferty złożyli nowi inwestorzy: Netia Mobile (spółka polskiego operatora telefonii stacjonarnej i funduszu z Islandii) oraz bliżej nieznana Qiana Investments - podaje dziennik.

Pojawienie się tej ostatniej spółki było we wtorek wielkim zaskoczeniem - jej nazwa nic nie mówiła analitykom. Nieoficjalnie mówiło się nawet, że to grecki fundusz inwestycyjny. Wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza", nie pozostawił jednak wątpliwości - za spółką o egzotycznej nazwie stoi Hutchison Whampoa, jeden z najpotężniejszych graczy na światowym rynku telekomunikacyjnym. W KRS figuruje jako właściciel Hutchison 3G Poland Investments, spółki o symbolicznym kapitale zakładowym 50 tys. zł (100 udziałów). Wymienieni są tam dwaj członkowie zarządu: Christian N.R. Salbaing i Richard W. Chan - informuje gazeta.

Hutchison jest największym na świecie operatorem multimedialnych sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS (oferują w telefonach komórkowych wideofonię, telewizję i szybki internet). Takie usługi wprowadziły dotąd na razie Plus i Era, ale tylko w Warszawie i po wysokich cenach. Udział Hutchisona w walce o polskie komórki jest wielką niespodzianką. Operator ten działa tylko w kilku najbogatszych krajach europejskich, jak Wielka Brytania, Włochy, Dania czy Szwecja - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Aby zablokować wejście na rynek nowego gracza, również operatorzy Plusa, Ery i Idei złożyli oferty w przetargu. Jednak nie będzie im łatwo przechwycić oferowane częstotliwości - podkreśla dziennik. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)