Trwa ładowanie...
d3k5zp9
08-03-2007 15:30

Nowy dyrektor Biblioteki Narodowej

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powoła w piątek na stanowisko dyrektora Biblioteki Narodowej (BN), dotychczasowego zastępcę dyrektora tej instytucji, dr Tomasza Makowskiego - poinformował rzecznik resortu Jan Kasprzyk.

d3k5zp9
d3k5zp9

Uroczystość wręczenia nominacji odbędzie się w piątek w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podejmuję decyzję o powołaniu pana Tomasza Makowskiego na funkcję dyrektora najważniejszej polskiej biblioteki z pełnym przekonaniem, że jako młody, świetnie wykształcony, posiadający duże doświadczenie w zarządzaniu instytucją kultury naukowiec, z powodzeniem pokieruje Biblioteką Narodową, przed którą stoją w najbliższych latach duże wyzwania - dostosowanie swojej oferty do potrzeb społeczeństwa informacyjnego i powstanie nowego budynku dla wciąż powiększających się zbiorów - ocenił minister w przesłanym PAP w czwartek komunikacie.

Dotychczasowy dyrektor BN, Michał Jagiełło, poinformował w środę, że - na ręce ministra kultury - złożył dymisję z pełnionej funkcji. Jagiełło ma pozostać w BN jako doradca nowego dyrektora. Nadal będzie też koordynował ministerialny program dotacji dla bibliotek samorządowych.

Tomasz Makowski ma 37 lat. Jest m.in. przewodniczącym Zespołu ds. Digitalizacji przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rady Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych i Rady Muzealnej Łazienek Królewskich.

W 2005 r. otrzymał tytuł Ambasadora Kultury Zamościa za zorganizowanie monograficznej wystawy "Od Jana do Jana. Biblioteka Ordynacji Zamojskiej".

d3k5zp9

Specjalizuje się w historii bibliotek XVI - XX w. oraz rękopisoznawstwie. Od 12 lat wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest członkiem Towarzystwa im. Stanisława ze Skalbimierza.

W Bibliotece Narodowej pracuje od 13 lat - najpierw w Zakładzie Rękopisów, następnie jako kierownik Działu Zbiorów Specjalnych i zastępca dyrektora ds. naukowych, odpowiedzialny m.in. za Instytut Bibliograficzny, Instytut Książki i Czytelnictwa, Wydawnictwo BN, pion informatyczny oraz zbiory specjalne.

Jako zastępca dyrektora BN w ubiegłym roku doprowadził do finału rozmów ze spadkobiercami Zbigniewa Herberta i Jana Parandowskiego, dotyczącymi przekazania ich archiwów do BN.

Z jego inicjatywy powołano w Bibliotece Zakład Retrokonwersji Książek XX w., który zakończy proces przenoszenia do bazy danych opisów książek i udostępnienia ich w internecie.

Tomasz Makowski zorganizował też od podstaw cyfrową Bibliotekę Narodową POLONA, która jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron tego rodzaju w Polsce. Wprowadził BN do Biblioteki Europejskiej, dzięki czemu zasoby Biblioteki są dostępne na jednej platformie razem z innymi bibliotekami narodowymi w Europie.

d3k5zp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5zp9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj